Labouristé vyhráli komunální volby ve Westminsteru i jinde v Londýně

foto Lídr britských labouristů Keir Starmer s manželkou Victorií odcházejí z volební místnosti v Londýně, 5. května 2022.

Londýn - Labouristická strana, která je v Británii hlavní opoziční silou, ve čtvrtečních komunálních volbách zvítězila ve vládní čtvrti Westminster v centru Londýna, ale také v dalších londýnských obvodech. Výsledky v Londýně, kde býval starostou konzervativní premiér Boris Johnson, jsou předzvěstí zhroucení podpory Konzervativní strany v metropoli, uvedla dnes agentura Reuters. Mimo Londýn si však labouristé ve srovnání s předchozími volbami tak výrazně nepolepšili. Ve Skotsku podle očekávání zvítězila Skotská národní strana (SNP), ve Walesu utrpěli konzervativci další ztráty.

Fotogalerie

Premiér Johnson přiznal, že jeho strana dosáhla nejednoznačných výsledků a v některých částech Británie zažila podle něj těžkou noc. Zároveň zdůraznil, že v jiných obvodech si jeho Konzervativní strana polepšila a dosáhla pozoruhodných zisků, jak to nazval.

Johnson řekl, že výsledek chápe jako vzkaz od voličů, že je potřeba se soustředit na "velká témata a problémy, na kterých jim záleží". Mezi ta řadí kupní sílu, energetickou bezpečnost a také zvýšení počtu zdravotních sester a policistů, které jeho strana prosazuje i ve stávajícím programu. Johnson hovořil s médii při návštěvě jedné londýnské školy, spolu s dětmi si tam kreslil portrét královny Alžběty II.

Komentátorka televize Sky News Johnsonovu reakci popsala jako boj o přežití. Projev považuje za Johnsonův vzkaz poslancům vlastní strany, které se snažil přesvědčit, že vláda zažila těžké období s pandemií nemoci covid-19 a válkou na Ukrajině, a voliči jí přesto věří. Poslance by důvěra voličů měla přesvědčit, aby ponechali Johnsona v čele strany.

Labouristé získali kontrolu nad obecní radou v obvodě Westminster, v němž má sídlo většina vládních institucí. Místní radu, která vznikla v roce 1964, dosud vždy ovládali konzervativci, uvedla stanice BBC. Nový labouristický lídr místní rady Adam Hug stanici řekl, že vítězství považuje za velkou výsadu. Radu teď podle něj čekají náročné úkoly.

Labouristé v Londýně kromě Westminsteru ovládli také čtvrti Barnet a Wandsworth, který měli ve správě konzervativci od roku 1978, píše Sky News. Vítězství komentoval labouristický starosta Londýna Sadiq Khan, podle kterého úspěch jeho straně zajistil sám Boris Johnson. Premiér čelil v posledních měsících řadě skandálů, především v souvislosti s večírky ve vládních budovách v době koronavirových uzávěr.

Výsledky v Londýně jsou také důkazem, že Johnson, který byl dvě funkční období starostou hlavního města, ztratil pro voliče v metropoli svou přitažlivost. O přízeň Londýňanů ho připravila podle britských médií hlavně podpora odchodu Británie z Evropské unie. Většina obyvatel metropole hlasovala pro setrvání v EU.

Po zveřejnění výsledků z většiny okresů v Anglii, Skotsku a Walesu vyplynulo, že konzervativci přišli celkem o více než 380 křesel v zastupitelstvech a o kontrolou nad deseti místními úřady ve prospěch labouristů nebo liberálních demokratů. Liberálové si proti volbám z roku 2019 připsali přes 230 křesel a úspěch zaznamenali také liberální demokraté, kteří získali přes 180 křesel.

Ve Skotsku je sčítání hlasů dokončeno a SNP si v mnoha radách udržela první místo. Druhé místo hlavní opoziční síly ale připadlo labouristům, donedávna jej zastávali konzervativci. Ve Walesu utrpěli konzervativci další ztráty, zatímco velšská strana Plaid Cymru (PC) získala kontrolu nad některými místními úřady. Labouristé tam podle BBC dosáhli dobrých výsledků.

Vládní konzervativci se brání, že jejich sestup není tak tragický. "Samozřejmě uznávám, že je to náročná doba a že jsme dosáhli několika nepříznivých výsledků. Nesouhlasím však s tím, že by labouristé měli takovou převahu, aby mohli sestavovat příští vládu," řekl předseda Konzervativní strany Oliver Dowden.

Mimo Londýn si labouristé ve srovnání s předchozími volbami výrazně nepolepšili. Čím více na sever, tím menší je jejich pokrok, uvedl volební analytik BBC John Curtice.

"Fantastický výsledek, naprosto fantastický. Věřte mi, že je to pro nás velký návrat po neúspěchu v parlamentních volbách v roce 2019," řekl příznivcům strany lídr labouristů Keir Starmer. Policie dnes oznámila, že vyšetřuje, zda Starmer neporušil lockdown, což je hořká pilulka pro labouristy, kteří strávili poslední měsíce kritizováním premiéra Johnsona za totéž.

Místní volby jsou zkouškou pro lídry dvou největších stran, konzervativního premiéra Johnsona i labouristu Starmera, protože přicházejí v polovině funkčního období britské vlády. Jen v Anglii se volilo 4360 zástupců ve 146 radách a také několik starostů. Více než 1800 z těchto křesel bylo k dispozici v Londýně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 16. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 25°C

Celá předpověď