Sesuv půdy v Norsku má čtvrtou oběť, šest lidí se pohřešuje

foto Záchranáři pracují v norské vesnici Ask, kterou zasáhl mohutný sesuv půdy.

Oslo - Norští záchranáři dnes našli těla dalších tří obětí středečního masivního sesuvu půdy ve vesnici Ask, která leží nedaleko hlavního města Osla. Celkový počet potvrzených obětí tak vzrostl na čtyři. Po dalších šesti lidech se stále pátrá, deset lidí bylo při sesuvu zraněno. V neděli místo navštíví norský král Harald V., informovala dnes agentura AP.

Podle vedoucích pátrací akce existuje stále možnost, že se podaří najít živé i další pohřešované. Při sesuvu půdy bylo ve středu zavaleno ve vesnici Ask přinejmenším devět domů. Vesnice leží přibližně 25 kilometrů od hlavního města Osla.

První tělo bylo nalezeno v pátek. Dnes policie oznámila, že jde o 31letého muže. Záchranáři musejí v místě sesuvu postupovat pomalu a velmi opatrně kvůli nestabilitě podloží. Práce v tomto ročním období komplikuje i malý počet hodin denního světla. Z vesnice muselo být evakuováno zhruba 1000 lidí.

"Máme stále naději, že najdeme někoho naživu," uvedl jeden z vedoucích záchranné akce Roy Alkvist. Podle lékařů je možné přežít pod sutinami i několik dnů, pokud se kolem zavaleného člověka vytvořila kapsa s dostatkem vzduchu.

Záchranářům pomáhají na místě vrtulník a bezpilotní letouny. Přístroje ale v místě katastrofy nezachytily žádné známky života.

V neděli místo katastrofy navštíví král Harald V., královna Sonja a korunní princ Haakon. V novoročním projevu král uvedl, že tragédie jím hluboce otřásla. Královská rodina se setká s obyvateli zasažené vesnice. Místo již navštívala premiérka Erna Solbergová.

Středeční sesuv půdy byl nejhorší v moderní historii Norska. Menší pohyby půdy byly v místě zaznamenány i v pátek a dnes. Sesuv nastal po dvou vydatných deštích, přesná příčina zatím není jasná. Norská stanice TV2 informovala, že oblast, kde se půda sesunula, označil geologický průzkum v roce 2005 za vysoce rizikovou. Tři roky po zveřejnění posudku se ale na místě začaly stavět první domy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď