Sessions tvrdě kritizoval Kalifornii za přistěhovalecké zákony

foto Ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions.

Los Angeles (USA) - Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions dnes přijel do Kalifornie, aby osobně vedení nejlidnatějšího státu USA vyčinil za benevolentní vztah k ilegální migraci. Ministr dorazil do kalifornské metropole Sacramenta vyzbrojen čerstvým rozhodnutím vlády o žalobě proti třem liberálním kalifornským přistěhovaleckým zákonům. Demokratický kalifornský guvernér Jerry Brown v reakci ministrův projev přirovnal k vysílání televize Fox News stranící konzervativcům a prezidentu Donaldu Trumpovi.

V Kalifornii platí zákon zakazující místní policii ptát se zadržených osob, zda pobývají v zemi legálně. Brání také místním úřadům spolupracovat s federálními úřady při raziích proti migrantům. San Francisco a Los Angeles navíc patří k takzvaným azylovým městům, která po imigrační minulosti lidí nepátrají.

Kalifornské zákony podle ministerstva spravedlnosti znemožňují federálním úřadům deportovat ze země kriminálníky z řad přistěhovalců. Soud by měl podle žaloby zneplatnit ty části kalifornských právních předpisů, které porušují ústavou garantovanou svrchovanost federálních zákonů. Pokud jsou tyto zákony v souladu s americkou ústavou, jsou nadřazeny normám jednotlivých amerických států.

Sessions v projevu v Sacramentu kalifornské zákonodárce nijak nešetřil. "Kalifornie využívá absolutně všechny nástroje, které má k dispozici - i ty, které k dispozici nemá - aby sabotovala práci federální policie. Můžete si být jisti, že já osobně využiji všechny nástroje k tomu, abych to zastavil," prohlásil ministr.

Guvernér Brown v reakci na jeho slova prohlásil, že Sessions a se chová jako redaktor televize Fox News, nikoli jako ministr a generální prokurátor. Podle Browna Sessions lže a snaží se zalíbit Trumpovi, který boj proti nelegální imigraci postavil na jedno z prvních míst svého politického programu.

"Tohle je v podstatě vytažení do války proti státu Kalifornie," řekl demokratický politik.

Sessions si na válečné téma vyměnil s Brownem i několik dalších narážek, když prohlásil, že se Kalifornie snaží nepřípustně nadřazovat státní zákony těm federálním. Stejná snaha podle něho vedla státy amerického Jihu ke snaze o odtržení v občanské válce v 60. letech 19. století. Guvernér na to reagoval poznámkou, že přirovnávat aktivity Kalifornie k jižanské snaze o nezávislost by neměl "chlápek pocházející z Alabamy". Sessionsův domovský stát stál v občanské válce na straně Jihu.

Sessions dnes v Sacramentu zaútočil hlavně na starostku města Oakland Libby Schaafovou, která minulý měsíc předem varovala obyvatele města před razií imigračních úředníků. Označila to pak za svou morální povinnost.

"Jak si to můžete dovolit?" obořil se na ni Sessions. "Jak si můžete dovolit ohrozit životy úředníků jen proto, abyste prosadila své přistěhovalecké názory?" řekl a dodal, že ministerstvo se "ostudnou záležitostí" zabývá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď