Sesazený prezident Burkiny Faso souhlasil, že podá demisi, uvedli mediátoři

foto Příznivci šéfa pučistů, kapitána armády Ibrahima Traorého, jásají s ruskými vlajkami v ulicích hlavního města Burkiny Faso Ouagadougou 2. října 2022.

Ouagadougou - Prezident Burkiny Faso Paul-Henri Damiba, který byl sesazen při pátečním převratu zorganizovaném vojáky, souhlasil, že oficiálně podá demisi, což dříve odmítal. Uvedla to agentura AFP s odkazem na prohlášení náboženských a místních vůdců, kteří zprostředkovali jednání mezi pučisty a Damibou. Podle agentury Reuters šéf pučistů, kapitán armády Ibrahim Traoré, demisi přijal.

Fotogalerie

Podle zprostředkovatelů jednání Damiba "svou demisi sám navrhl, aby předešel střetům s vážnými lidskými i hmotnými následky". Podle informací francouzské stanice RFI Damiba dnes odjel z Ouagadougou, aby se uchýlil do sousedního Toga, které se podílelo na jednání mezi znepřátelenými stranami.

Podle agentury Reuters šéf pučistů Traoré demisi přijal. Dnes odpoledne armádní vzbouřenci uvedli, že se situace v zemi vrací pod kontrolu, a obyvatele vyzvali, aby se vrátili do zaměstnání a nepáchali násilí či vandalské činy. Pučisté také oznámili zrušení zákazu vycházení v noci či otevření leteckých hranic. Podle agentury Reuters je situace v hlavním městě dnes klidná.

V sobotu večer se před francouzským velvyslanectvím shromáždili lidé, kteří před vchodem do areálu zapálili pneumatiky a házeli kamení na hlídkující francouzské vojáky. Demonstrace a útoky pokračovaly i dnes a z areálu velvyslanectví byly vypáleny granáty se slzným plynem s cílem rozehnat protestující, uvedla agentura AFP. V sobotu se demonstranti shromáždili i před francouzským kulturním institutem. "Francouzský institut v Ouagadougou utrpěl vážné škody," uvedlo dnes francouzské ministerstvo zahraničí.

Na protestech proti Damibovi a Francii měli podle agentury Reuters někteří účastníci ruské vlajky. "Chceme spolupracovat s Ruskem. Chceme, aby Damiba a Francie odešli," řekl jeden z demonstrantů. Armádní pučisté v sobotu prohlásili, že v boji proti islámskému terorismu budou hledat i jiné partnery, než jsou Francie a její spojenci.

Sesazený prezident Damiba se dostal k moci v lednu rovněž převratem. Lídři obou letošních pučů své jednání zdůvodnili špatným stavem národní bezpečnosti. Podle Traorého se Damiba nedokázal vzepřít islámským milicím. Burkina Faso má kontrolu nad asi 60 procenty svého území, uvádějí experti citovaní stanicí Al-Džazíra. Od získaní nezávislosti v roce 1960 zažila země osm úspěšných převratů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď