Sériový vrah Sobhraj, propuštěný z nepálského vězení, dorazil do Francie

foto Francouzský sériový vrah Charles Sobhraj eskortovaný policisty k soudu v nepálském Káthmándú na snímku z 12. srpna 2004.

Káthmándú - Francouzský sériový vrah Charles Sobhraj, který byl v pátek po téměř 20 letech propuštěn z nepálského vězení, dorazil do Paříže. S odvoláním na letištní zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Osmasedmdesátiletý Francouz přezdívaný Had, o němž vznikl stejnojmenný seriál na streamovací službě Netflix, má podle policie na svědomí až 20 vražd západních turistů spáchaných v 70. letech v Asii.

Z Nepálu Sobhraj cestoval přes Katar a dorazil na letiště Charlese de Gaullea v Paříži, potvrdila agentuře AP jeho francouzská advokátka Isabelle Coutantová-Peyreová. Jeho propuštění uvítala. "Jsem šťastná, ale zároveň velmi šokovaná tím, že trvalo 19 let, než získal normální svobodu," uvedla na letišti. Jeho odsouzení za vraždu v Nepálu byl podle ní "vykonstruovaný případ založený na zfalšovaných dokumentech". Sobhraj bude teď, když je zpátky ve Francii, odpočívat, dodala.

Nepálský soud Sobhraje odsoudil v roce 2004 v Káthmándú za vraždu americké turistky z roku 1975. Policie ho zatkla v luxusním kasinu v hlavním městě Nepálu, Sobhraj se do země vrátil o rok dříve. V minulosti se přiznal k vraždám několika západních turistů a předpokládá se, že v 70. letech zabil nejméně 20 lidí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Turecku, Nepálu, Íránu a Hongkongu.

Rozsudek v roce 2004 v Káthmándú byl prvním případem, kdy soud shledal Sobhraje vinným z vraždy. Sobhraj vinu popřel a jeho právníci uvedli, že obvinění proti němu je založeno na domněnkách. O několik let později byl však shledám vinným také z vraždy kanadského přítele americké turistky.

V roce 1976 byl Sobhraj v Indii uvězněn za otrávení skupiny francouzských turistů v hlavním městě Dillí. V roce 1986 se mu ale podařilo utéct z přísně střeženého vězení Tihár, když se podělil se strážci o narozeninový dort plný uspávacích prášků.

Později byl Sobhraj dopaden na pláži v indickém státě Góa. Tvrdil, že uprchl, aby si prodloužil trest a vyhnul se vyhoštění do Thajska, kde ho čekalo obvinění z řady vražd a s největší pravděpodobností trest smrti.

V Indii byl vězněn až do roku 1997, pak se vrátil do Francie, kdy vraždy spáchané v Thajsku již byly promlčeny. Dlouho o něm nebyly žádné zprávy, dokud se neobjevil v roce 2003 v Káthmándú.

Doživotní tresty trvají v Nepálu 20 let. V oznámení o propuštění, které zveřejnil nepálský nejvyšší soud, se mimo jiné uvádí, že si Sobhraj už odseděl více než 75 procent svého trestu, že se ve vězení choval dobře a že má problémy se srdcem.

Sobhraj se narodil 6. dubna 1944 v Saigonu v tehdy francouzském Vietnamu indickému otci a vietnamské matce. O jeho životě už byly napsány čtyři knihy a natočeny tři dokumentární filmy, přesný počet jeho obětí není znám. Přezdívku Had získal díky svým schopnostem klamat lidi a utíkat z vězení.Rovněž je znám jako "Bikini Killer", protože řada jeho obětí měla při nalezení na sobě plavky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď