Sérii Zrádci z prostředí drogové mafie uvede ČT 23. února

foto Režisér Viktor Tauš (vlevo) a herec Igor Bareš při setkání s novináři po projekci prvního dílu šestidílné kriminální série Zrádci 17. února 2020 v Praze.

Praha - Šestidílná kriminální série Zrádci, jejíž první část s názvem Vstup do prázdnoty uvede Česká televize 23. února, syrovým způsobem vypráví příběh o nerovném boji policie s drogovou mafií. Režisér Viktor Tauš a scenárista Miro Šifra upozorňují na morální hranice, které je někdy třeba v tomto světě bez kladných hrdinů překračovat. V hlavních rolích seriálu, který se odehrává v prostředí česko-vietnamské drogové mafie, se představí Cyril Dobrý, Lenka Krobotová, Václav Neužil, David Novotný, Eliška Křenková, Miloslav Pecháček a další.

Podle scenáristy Šifry seriál ukazuje, jak musí protidrogová policie změnit způsob práce, aby udržela tempo s dobou. Přitom policisté dělají i chyby, které stojí lidi kolem nich život.

"Pokud chcete dnes pochopit fungování organizovaného zločinu s drogami v Evropě, musíte znát dva nové, silné hráče. Jedním z nich je vietnamská mafie usazená ve střední Evropě, speciálně pak v České republice. Vietnamci se usídlili ve střední Evropě ještě během komunismu v rámci výměny mezi socialistickými zeměmi a dodnes je mezi nimi a domovinou silné propojení," uvedl Šifra. "Posledních deset let, i za podpory vlády Vietnamu, se z části vietnamských podnikatelů stali důležití výrobci a distributoři marihuany a pervitinu. V samotném Česku ovládají dvě třetiny trhu a jejich výrobky zaplavují trh v celé západní Evropě," dodal.

Herečka Lenka Krobotová (uprostřed) při setkání s novináři po projekci prvního dílu šestidílné kriminální série režiséra Viktora Tauše s názvem Zrádci 17. února 2020 v Praze. V jedné z rolí se vedle dalších Vietnamců objeví Duy Anh Tran, český herec vietnamské národnosti, který debutoval ve filmu Na střeše herce a scenáristy Jiřího Mádla. "Jelikož jsem na tomto projektu nebyl pouze hercem, ale i překladatelem a konzultantem, často se na mě z produkce, ale i rekvizitáři a režiséři doptávali na různé kulturní nuance a zvyklosti, které jsou ve Vietnamu a mezi vietnamskou komunitou žijící zde v České republice na denním pořádku," uvedl herec vystupující někdy pod jménem Lukáš Tran.

Seriál vznikl na základě skutečných událostí. Příběh vznikl na základě původního námětu Jiřího Vacka, jednoho ze zakladatelů Národní protidrogové centrály v ČR. "V drogové kriminalitě de facto neexistuje oběť. Vařiči chtějí drogy vařit, dealeři je chtějí prodávat a narkomani užívat. Je to uzavřený kruh, který je vlastně šťastný až do chvíle, než ho naruší policie. Pro práci policisty toto představuje absenci satisfakce, které se dostává kriminalistům jiných útvarů. Nikoho nepomstí, nikomu nepřinesou pocit vykonané spravedlnosti," podotkl režisér Tauš.

Titulní píseň Cesta k seriálu nazpívala Marie Rottrová. Text napsal Tomáš Belko, hudbu složil a nahrávku produkoval Petr Ostrouchov, na klavír a varhany Hammond doprovází Rottrovou Ondřej Pivec, držitel ceny Grammy za album Gregory Portera, jehož spolupracovníci v New Yorku přispěli gospelovým sborem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď