Sérii vzpomínek na folk, jazz i rock otevře kniha o Andrštovi

foto Ilustrační foto - Zpěvák Peter Lipa (vlevo) a kytarista Luboš Andršt společně vystoupili 16. prosince 2018 na obnoveném Československém beat-festivalu v pražské Lucerně.

Praha - Vzpomínková kniha o jednom z nejznámějších českých kytaristů Luboši Andrštovi otevře na podzim sérii publikací věnovaných osobnostem tuzemského folku, jazzu i rocku. Autorem knihy s názvem Ještě hraju vestoje je hudební publicista a dramaturg přehlídky Blues Alive Ondřej Bezr. Celá série bude pokračovat jmény Karel Zich, Michal Prokop, Miroslav Vitouš, Karel Kryl, Vladimír Mišík a dalšími. ČTK o tom za nakladatelství Galén informovala Lenka Příhonská.

"Kniha Ještě hraju vestoje vznikala jako bilanční rozhovor k Lubošovým sedmdesátinám. Oba autoři vytvořili koláž chronologicky vedeného Andrštova muzikantského příběhu, proloženou tématy obecnějšími, a doplnili ji epizodami, které Luboš Andršt napsal 'za domácí úkol' sám," uvedla Příhonská.

Andršt v publikaci vzpomíná na své kolegy a spoluhráče, jakými byli Jiří Stivín, Emil Viklický, Martin Kratochvíl, Rudolf Dašek, Peter Lipa, Rudolf Ticháček, Petr Janda a mnozí další. Vrací se také k období po listopadu 1989, kdy si ho Marta Kubišová pro svůj comeback vybrala jako kapelníka nebo pozvání ke společnému vystupování a natáčení od klasického kytaristy Lubomíra Brabce. Nechybí ani popis zájezdu do tehdejšího Sovětského svazu v roce 1985 nebo nedůstojných zkoušek před normalizačními rekvalifikačními komisemi.

Kytarista, skladatel a pedagog Andršt, jehož jméno je synonymem pro tuzemské blues, oslaví v září 72. narozeniny. Za svou hudební kariéru prošel mnoha kapelami a zanechal svůj otisk na řadě tuzemských desek. Hraje například na albu Michala Prokopa Město ER, s Jazz Q nahrál desku Pozorovatelna. Řadu desek vydal Andršt pod svým jménem. K těm nejvýznamnějším patří Capricornus a Imprints. Dvakrát vystoupil i s legendárním B. B. Kingem. "Jednoznačně nejvíc jsem se naučil od B. B. Kinga," prohlásil Andršt, který si s ním zahrál v roce 1998 v pražském Kongresovém centru a v roce 2000 ve zlínském klubu Golem.

Série vzpomínkových publikací bude pokračovat dalšími tituly. Michal Bystrov, Marta Bystrovová a Zdeněk Hazdra ve spolupráci s rodinou, přáteli a známými Karla Zicha připravili publikaci Dvanáct strun Karla Zicha. Významná osobnost světového jazzu Miroslav Vitouš napsal pod názvem Klíč k životu vzpomínky na svou hudební cestu a na lidi, které během ní potkal a potkává. Název vzpomínek rockového zpěváka Michala Prokopa Ztráty a návraty vystihuje jeho více než padesátiletou kariéru, o které s ním hovořil publicista Michal Bystrov. Již čtvrté, doplněné a rozšířené vydání knihy Vojtěcha Klimta Akorát že mi zabili tátu vypráví životní příběh písničkáře a básníka Karla Kryla. Na konec roku 2020 je připraveno rovněž čtvrté vydání bilančních rozhovorů Vladimíra Mišíka s Ondřejem Bezrem s názvem Byl jsem dobrej.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď