Separatisté z Doněcka prý dostali nové bezpečnostní záruky Moskvy

foto Ilustrační foto - Jeden z vůdců proruských rebelů v Doněcku Denis Pušilin.

Moskva - Proruští separatisté z "lidové republiky" v ukrajinské Doněcké oblasti dostali od Ruska nové bezpečnostní záruky. Po jednání s kremelským poradcem Vladislavem Surkovem to novinářům sdělil Denis Pušilin, který vykonává funkci šéfa doněckých vzbouřenců po smrti Alexandra Zacharčenka zabitého při srpnovém atentátu.

Povstalecká agentura DAN uvedla, že Surkov, který je považován za hlavního kremelského experta na vztahy s Ukrajinou, vysoce ocenil fungování všech správních struktur separatistů. "Dostali jsme záruky podpory ze strany Ruska ve všem, co se týká bezpečnosti a zvýšení životní úrovně občanů," prohlásil Pušilin.

Jakým způsobem bude Moskva bezpečnost "lidových republik" na východě Ukrajiny garantovat, se ve zprávě DAN neuvádí. Ukrajinské vedení obviňuje Moskvu z materiální podpory separatistů, z dodávek zbraní, ale i z přímé účasti ruských vojáků na operacích proti ukrajinské armádě.

Pušilin oznámil, že "humanitární pomoc" Ruska umožní povstalcům citelně zvýšit platy doněckých pracujících a omezit růst cen základních potravin. Pozval Surkova k návštěvě Ruska, která se má uskutečnit do konce letošního roku.

Podle zprávy ruské agentury TASS se jednání zúčastnil i vysoce postavený pracovník ruské prezidentské kanceláře Alexej Filatov, který má nyní na starosti "humanitární a politickou" součinnost s doněckými a luhanským vzbouřenci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 13:00 27°C

Celá předpověď