Sencov v dopisu informoval o svém zdravotním stavu

foto Ukrajinský režisér Oleg Sencov u soudu v ruském Rostově na Donu.

Moskva - Ukrajinský režisér Oleh Sencov, vězněný v Rusku, oznámil, že jeho zdravotní stav po ukončení hladovky se zlepšil. Podle ruského zpravodajského serveru Meduza to napsal v dopisu svému příteli a aktivistovi pro lidská práva Nikolaji Ščurovi.

Sencov si od roku 2015 odpykává dvacetiletý trest vězení za terorismus. Toho se měl dopustit během ruského záboru ukrajinského poloostrovu Krym, když se pokusil podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko.

V polovině letošního května zahájil filmař protestní hladovku, kterou přerušil po 145 dnech. Důvodem bylo sdělení lékařů, že bude napojen na umělou výživu. Na jeho zhoršující se zdravotní stav upozorňovala během hladovky řada umělců a politických představitelů po celém světě.

Ščur o dopise od Sencova informoval ve čtvrtek na svém facebooku. "Cítím se lépe, mnohem lépe než před měsícem. Výsledky testů, samozřejmě ještě nejsou dobré, ale nejsou tak špatné, jako dříve. Na kapačkách už nejsem od konce minulého týdne, konečně. Teď už je to v podstatě o dietě, pozorování a práškách na maličkosti. Takže si nedělejte příliš starosti - přežil jsem," citoval aktivista z dopisu, který je prý z 29. října.

Ruská vězeňská správa hodnotila stav vězněného Ukrajince po celou dobu jeho hladovění jako uspokojivý. Sestra filmaře Natalja Kaplanová ale v polovině října oznámila, že Sencov je na jednotce intenzivní péče a hladovka bude mít na jeho zdraví trvalé následky. To ovšem ruské úřady popřely s tím, že jeho převoz na jednotku intenzivní péče nebyl zapotřebí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď