Senátoři: Majetková přiznání mohou paralyzovat radnice

foto Obecní úřad, cedule - ilustrační foto.

Praha - Povinnost místních politiků, kteří musejí zveřejňovat svůj majetek, by mohla paralyzovat radnice. Schopných zájemců o místa ve vedení obcí totiž ubude. Senátoři ze všech frakcí se kvůli tomu obrátili na Ústavní soud, oznámili dnes předsedové senátorských klubů ČSSD, KDU-ČSL, ODS a STAN. Návrh podepsalo 43 senátorů včetně předsedkyně klubu ANO Zdeňky Hamousové, tedy více než polovina členů horní komory.

Návrh se týká povinnosti veřejných funkcionářů zveřejňovat veškerý majetek včetně údajů o společném jmění manželů a manželek nebo společníků ve firmách. Senátoři v tom vidí - podobně jako Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv nebo Spolek pro obnovu venkova - zásah do soukromí osob, jichž se zákon netýká. Zákon nerespektuje práva třetích osob, uvedl předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil.

Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha uvedl, že Senátu se při schvalování zákona o střetu zájmů podařilo pouze devítiměsíční odklad pro přiznání komunálních politiků, jejich rozsah se ale nezměnil. Ministerstvo spravedlnosti podle Víchy navíc metodiku pro podávání přiznání dopracovávalo na poslední chvíli.

Poukázal na to i předseda senátorů STAN Jan Horník, kterému vadilo, že registr přiznání bude přístupný komukoli bez omezení. "Registr je akorát příležitost pro zloděje, půjdou najisto," přidal se předseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar.

Souběžně s podnětem k Ústavnímu soudu byla podle něj Sněmovně nabídnuta novela, podle níž by přiznání nemuseli podávat neuvolnění představitelé obcí, kteří za svou práci dostávají symbolickou odměnu. "Novela byla předána poslancům, aby i poslanci pochopili, že to skutečně byl paskvil," uvedl Šilar.

Návrh byl podle Horníka podán k Ústavnímu soudu na konci listopadu kvůli tomu, aby komunálním politikům za nedodržení povinnosti zatím nehrozila sankce až 50.000 korun.

Současná verze zákona o střetu zájmů byla přijata počátkem roku, kvůli úpravě pravidel pro podnikající členy vlády získala označení "lex Babiš". Kvůli tomu normu už v únoru napadl u Ústavního soudu také prezident Miloš Zeman.

Kraje a obce: Majetková přiznání zastupitelů mají být neveřejná

Přístup do majetkových přiznání obecních i krajských zastupitelů by měly mít pouze kontrolní orgány, případně orgány činné v trestním řízení. Neměly by být veřejně přístupné, protože obsahují citlivé a zneužitelné údaje. Shodly se na tom Asociace krajů se Svazem měst a obcí ve společném prohlášení, které dnes podepsali jejich představitelé.

Platný zákon o střetu zájmů stanoví, že každý hejtman, radní a starosta musí vložit své majetkové přiznání do centrálního registru vedeného ministerstvem spravedlnosti. Jejich údaje jsou veřejně přístupné.

Obě sdružení proto prosazují změnu zákona tak, aby se veřejní činitelé dostali do neveřejné sekce registru, stejně jako soudci nebo státní zástupci. Změnu zákona podle předsedy svazu a starosty Kyjova Františka Lukla podporuje také předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).  

"Při zachování stávajícího systému hrozí nejen zneužití citlivých údajů, ale také hromadný odchod schopných a úspěšných osobností z veřejných funkcí," varovala poslankyně, předsedkyně Asociace krajů a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO). Připomenula požadavek rady asociace, aby stát zhodnotil dopad zákona a právní předpis upravil.

"Nikdo soudný nemůže chtít, aby se zastupitelé před veřejností svlékali do naha, byli oběťmi každodenní závisti, vydírání, či dokonce objektem krádeží. Jenže právě to jim hrozí, pokud zůstane zachováno současné znění zákona o střetu zájmů," prohlásil Lukl. Poznamenal, že zákon by obtížně mohli dodržet například politici z řad bankovních zaměstnanců, kteří jsou v tomto ohledu omezeni pracovní smlouvou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď