Senátoři chystají veřejné slyšení ke střetu zájmů a dotacím

foto Ilustrační foto - Senátor a předseda komise Zdeněk Nytra (ODS) hovoří 3. září 2019 v Praze s novináři před zasedáním dočasné senátní komise k návrhům předběžných auditních zpráv Evropské komise, které se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO).

Praha - Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS dnes ČTK řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna. Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Na slyšení by podle Nytry měli mít možnost promluvit jak ti, podle nichž Babiš jednal v souladu s českým právem a není ve střetu zájmů kvůli unijním dotacím pro holding Agrofert, tak zastánci opačného názoru.

Pozvání dostanou jak představitelé vlády včetně premiéra, tak zástupci fondů, kteří se na přidělování dotací podílejí, uvedl Nytra. Mezi účastníky by měli patřit rovněž čeští europoslanci, členové sněmovního kontrolního výboru nebo zástupci Hospodářské komory či sdružení drobných podnikatelů. Uspořádání slyšení dostane ke schválení senátní organizační výbor.

Komise loni v souladu s unijním auditem dospěla k předběžnému závěru, že Babiš je ve střetu zájmů v případě unijních dotací pro holding Agrofert. Babiš to odmítl s tím, že Agrofert vložil v roce 2017 do svěřenských fondů v souladu s českým zákonem o střetu zájmů. Od předloňska se kvůli tomu neúčastní se vládní Rady pro evropské strukturální a investiční fondy.

Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, neboť má stále vliv na Agrofert. Možným premiérovým střetem zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Vláda v souvislosti s tímto auditem zažalovala EK u Soudního dvora EU kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu korun).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 11:00 18°C

Celá předpověď