Senátor: Barr umožní Muellerovi vyšetřovat ruské zásahy do voleb

foto Ilustrační foto - Bývalý ředitel FBI Robert Mueller (na snímku z 19. června 2013).

Washington - Trumpův kandidát na ministra spravedlnosti William Barr uvedl, že umožní zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertu Muellerovi, aby dokončil svou zprávu o vyšetřování údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016. Prohlásil to dnes vlivný republikánský senátor Lindsey Graham. Jak senátor řekl novinářům, Barr ho ujistil, že vyšetřování bude pokračovat.

"Mohu vás ujistit, že (Barr) má o panu Muellerovi velmi vysoké mínění a je odhodlán ho nechat dokončit jeho práci," citovala Grahama agentura Reuters. Barr byl v minulosti zejména zástupci demokratů kritizován za svůj negativní postoj k ruskému vyšetřování.

Údajná snaha Moskvy ovlivnit prezidentské volby v USA v roce 2016 je předmětem vyšetřování FBI od jara 2017. O výsledcích zatím nejsou žádné informace, nicméně obviněni už byli čtyři Američané, třináct Rusů a tři ruské firmy. Žádné z dosavadních Muellerových zjištění ale podle amerických médií nepřineslo odpověď na otázku, zda prezident Donald Trump nebo někdo z jeho okolí byl v kontaktu s Ruskem s cílem koordinovat postup při vměšování do voleb.

Loni na začátku listopadu na Trumpovu žádost odstoupil ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Nyní úřad vede jeho náměstek Rod Rosenstein. Barrovu kandidaturu na post ministra ještě musí schválit Senát. Barr již post ministra spravedlnosti, s nímž je spojena i funkce nejvyššího žalobce, zastával v letech 1991 až 1993 v administrativě nedávno zesnulého prezidenta George Bushe staršího.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď