Novele o zmrazení platů ústavních činitelů hrozí v Senátu zamítnutí

foto Schůze Senátu - ilustrační foto.

Praha - Novele o zmrazení letošních platů ústavních činitelů na loňské úrovni hrozí v Senátu zamítnutí. Odmítnutí návrhu dnes doporučily ústavně-právní výbor i výbor pro hospodářství. O rozhodnutí ústavně-právního výboru informoval ČTK jeho předseda Tomáš Goláň (ODS), usnesení hospodářského výboru je k dispozici na webu Senátu. Horní komora o předloze, kterou má na programu ještě hospodářský výbor, rozhodne ve čtvrtek.

Senát loni odmítl i podobný návrh na zmrazení platů vrcholných politiků, který v dolní komoře krátce před sněmovními volbami prosadil tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO). Sněmovna už jeho veto nepřehlasovala. Babišův návrh senátoři označovali za populistický. Podle nich by později vedl ke skokovému nárůstu platů politiků zhruba o čtvrtinu.

Aktuálnímu vládnímu návrhu jeho kritici vytýkají, že se týká i platů soudců, a může tak ohrozit jejich nezávislost. Zástupci justice už ohlásili, že normu v případě přijetí napadnou u Ústavního soudu. Prezident Miloš Zeman v neděli oznámil, že zákon navzdory kritice vetovat nebude a podepíše jej. Prezident rovněž kritizoval neochotu soudců nechat si zmrazit platy.

Senátní hospodářský výbor doporučil Senátu přijmout k návrhu zákona doprovodné usnesení. V něm by Senát na jedné straně vyjádřil porozumění pro to, že nová vláda začíná s nezbytnými kroky pro ozdravení státní pokladny. Na druhé straně v něm poukazuje na to, že celkový efekt zmrazení by představoval nejvýše 0,14 vykázaného schodku státního rozpočtu za loňský rok. "Tento krok by na druhé straně přinesl naprosté rozvalení v minulosti složitě vyjednávaného konsensu nad modelem stanovení platů představitelů státní moci a soudců," stojí v návrhu usnesení.

"Senát připomíná, že platy představitelů státní moci, soudců a na ně navázaných státních zástupců jsou zmrazeny již druhým rokem. Další zmrazování či snižování platů představitelů státní moci a soudců by vedlo k takovému zásahu do odměňování ústavních činitelů, které by v budoucnu již nebylo prakticky možné napravit," uvádí také návrh doprovodného usnesení. O něm by mělo plénum rozhodnout po hlasování o samotném návrhu zákona.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela, kterou nyní dostane k posouzení Senát, je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89.155 korun na 84.060 korun. U soudců má klesnout ze 106.986 korun na 100.872 korun a u žalobců z 96.287,40 korun na 90.748,80 korun. Vláda tak chce ušetřit zhruba 600 milionů korun.

Na možnost napadení zákona u Ústavního soudu upozorňovali při sněmovním projednávání zejména zástupci opozičního hnutí ANO. Podle předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO) ke schvalování předlohy ve stavu legislativní nouze nebyly splněny podmínky včetně hrozící škody velkého rozsahu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď