Senát schválil zrušení povinné maturity z matematiky

foto Studenti Střední průmyslové školy v Ústí nad Labem se chystají 1. června 2020 na didaktický test státní maturity z matematiky.

Praha - Povinná maturita z matematiky od příštího roku zřejmě zavedena nebude. Maturanti nadále budou moci dát přednost zkoušce z cizího jazyka. Schválil to dnes Senát v rámci novely školského zákona po více než dvouhodinové debatě. Státní zkouška se má navíc omezit jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se mají přesunout zpět do škol. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) senátorům řekl, že změna nezpochybňuje význam matematiky a logického myšlení. Podle ministra je ale třeba systémová proměna výuky matematiky. Novelu podpořil i předseda senátního školského výboru Jiří Drahoš (za STAN), podle něhož povinná maturita neznamená lepší znalost matematiky. "Pokud budeme studenty nutit, aby se takříkajíc jednorázově našprtali na zkoušku po víceleté výuce matematiky, v žádném případě v mladících a děvčatech nepodnítíme zájem o daný předmět," dodal.

Za zachování matematiky jako povinného maturitního předmětu nejusilovněji bojoval senátor Michael Canov (SLK). Podle něj je matematika "věda všech věd". Zrušením povinné maturity z matematiky se podle něj problém její výuky nevyřeší, jen se popře. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) matematika učí kritickému myšlení. "Matematika je gymnastika mozku," dodal její bývalý učitel Vystrčil. Novelu nakonec podpořilo 50 ze 74 přítomných senátorů.

Matematiku si loni na jaře vybrala zhruba pětina maturantů, ale 15,5 procenta z nich neuspělo. Bylo to o 6,3 procentního bodu méně než předloni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice stoupala. Letos didaktický test z matematiky u maturit nezvládlo 17,5 procenta studentů. Cermat to zdůvodnil tím, že z matematiky chtělo maturovat více studentů než loni.

Novela počítá také s tím, že společnost Cermat bude muset po maturitách zveřejnit zadání jejich společné části a rovněž správná řešení zadaných úloh. Stejnou povinnost má mít Cermat i v případě přijímacích zkoušek na střední školy. Školy budou mít po zásahu Sněmovny právo zakázat žákům používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Plán zrušit povinnou maturitu z matematiky hodnotili už dříve někteří kritici jako populistický. Záměr naopak v uplynulých měsících podporovaly Unie školských asociací CZESHA, unie a konfederace zaměstnavatelských svazů a Česká středoškolská unie. Proti se vyslovila Asociace ředitelů gymnázií či Svaz průmyslu a dopravy.

Senátorka KDU-ČSL Jaromíra Vítková chtěla novelou upravit možnost distanční a kombinované formy vzdělávání i pro základní školy, neboť tato varianta výuky je v zákoně jen pro střední a vyšší odborné školy. Využito by mělo být nejen během epidemie, ale i po dobu žákovy nemoci nebo pobytu v zahraničí. Plaga to slíbil řešit v rámci další školské novely, která bude předložena na podzim.

Rozhodnutí Senátu o maturitách vyvolalo ve školách různé reakce

Rozhodnutí o změnách v maturitách, které dnes schválil Senát, vyvolalo mezi učiteli a řediteli škol různé reakce. Se zrušením plánovaného zavedení povinné maturity z matematiky a cizího jazyka nesouhlasí Jednota českých matematiků a fyziků nebo Asociace ředitelů gymnázií. Naopak Unie školských asociací CZESHA to uvítala.

"Pro nás je to zklamání," řekla dnes ČTK předsedkyně Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF) Alena Šolcová. Podle ní se zrušením plánované povinné maturity z matematiky sníží celková vzdělanost společnosti i zájem o učitelství matematiky a fyziky. Ohradila se proti tomu, že ministerstvo školství zdůvodnilo změny v zákoně nekvalitní výukou matematiky, i když připustila že učitelé nejsou dokonalí. Podle ní se příliš zdůrazňuje neúspěšnost studentů u maturit. Letos jich u státních didaktických testů propadlo 17,5 procenta. Podle Šolcové je důležitější, že 82,5 procenta maturantů uspělo.

Předsedkyně českých matematiků doplnila, že by bylo lepší, kdyby zkoušky nebyly státní. Podle ní by je měly spíše připravovat jednotlivé střední školy podle svého zaměření, měl by se řešit obsah maturitní zkoušky a vzdělávání. Doplnila, že neúspěšní maturanti by podle ní měli získat alespoň potvrzení o absolvování střední školy bez maturity a měli by mít možnost si ji později doplnit. Podobný návrh se ve Sněmovně snažili prosadit Piráti, poslanci to ale odmítli.

Šéfka Asociace ředitelů gymnázií (AŘG) Renata Schejbalová, která byla pro povinnou maturitu z matematiky, uvedla, že rozhodnutí o změnách v maturitách přichází "půl hodiny po dvanácté". Upozornila, že k novele zákona se musí dodělat prováděcí vyhláška a školy by ke zkouškám měly se sedmiměsíčním předstihem zveřejnit kritéria. "Nejde jen o matematiku, ale i o to, že se na školy přesouvá písemná a ústní zkouška z českého a cizího jazyka," řekla. Podle ní by vyhláška mohla být hotová možná do konce července a školy pak budou mít čas na kritéria zhruba do poloviny září. "Je na to nesmírně málo času," řekla.

Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka by to ale neměl být problém. "Pakliže bude schválený zákon a vyhláška bude během prázdnin, tak to bude sice hodně na těsno, ale myslím si, že to dokážeme stihnout," řekl. Zachování volitelnosti mezi cizím jazykem a matematikou uvítal. "Domníváme se , že to je optimální nastavení, které je dlouhodobě ověřené a umožňuje i odborným školám, aby se mohly dostatečně zaměřit na profilovou část maturitní zkoušky," řekl. Souhlasí také s tím, že se přesunou písemné a ústní zkoušky na úroveň škol.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 4. března 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď