Senát schválil delší lhůtu pro prodej starších cigaret

foto Kouření - cigarety - ilustrační foto.

Praha - Cigarety se starým kolkem bude možné prodávat a stahovat z trhu až do konce června. Prodloužení lhůty o jeden měsíc dnes v novele zákona o spotřebních daních schválil Senát. Přijatá novela také osvobozuje od spotřební daně vylité pivo, které nemohly pivovary kvůli omezujícím opatřením prodat. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Důvodem pro prodloužení lhůty pro stahování a doprodej cigaret jsou komplikace spojené s pandemií koronaviru. Od letošního 1. března platí vyšší sazba spotřební daně z cigaret. Prodejci mohli prodávat cigarety se starou daní, a tedy se starým kolkem, podle dosavadního znění zákona pouze do konce května.

Z důvodu současné krizové situace, kdy došlo k uzavření státních hranic a současně i k uzavření některých obchodních míst, například provozoven veřejného stravování, jsou subjekty pod časovým tlakem, neboť stahování cigaret je podstatně náročnější, než tomu je za standardních okolností, uvedla vláda v důvodové zprávě.

Vláda původně navrhla pouze prodloužit lhůtu pro stahování cigaret z trhu. Sněmovna však na návrh svého rozpočtového výboru lhůtu prodloužila i pro doprodej cigaret.

Sněmovna na návrh rozpočtového výboru schválila v novele zákona ještě další dva pozměňovací návrhy. První se týká prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na vrácení spotřební daně u takzvané zelené nafty. Druhý umožňuje navrácení piva uvolněného do volného daňového oběhu zpět do režimu podmínečného osvobození od daně za účelem jeho likvidace.

Znamená to, že pivovary budou moci žádat o vrácení spotřební daně za pivo, které nedokázaly prodat z distribučních center kvůli zavřeným hospodám a restauracím. O úlevu žádal Český svaz pivovarů a sladoven, podle kterého by placení daně za vylité pivo bylo nejenom nesmyslné, ale i nemorální.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď