Senát požádal vládu o pomoc s návratem krajanů z Venezuely

foto Ilustrační foto - Protivládní demonstrace ve venezuelské metropoli Caracasu.

Praha - Senát požádal vládu o pomoc s návratem českých krajanů z Venezuely, kterou zmítají nepokoje a ekonomická krize. Vrátit se jich chce na 240, uvedl předseda senátní krajanské komise Tomáš Grulich (ODS) s odkazem na informace českého zastupitelského úřadu v Havaně, do jehož příslušnosti Venezuela patří.

"Senát žádá vládu vzhledem ke zhoršující se situaci v krajanské komunitě ve Venezuele, aby se znovu zabývala možností transferu příslušníků krajanské komunity do ČR v souladu se zásadami politiky vlády ve vztahu k přesídlení cizinců s prokázaným českým původem," uvádí se v usnesení.

Zájem o pomoc projevilo podle Grulicha 239 osob, z toho 146 s českým občanstvím. Zbývající jsou klasičtí krajané s českými kořeny nebo rodinní příslušníci, uvedl senátor. Podle něj jde o lidi vzdělané, s jejichž integrací do české společnosti nebude problém. Ministerstva zahraničí a vnitra jsou podle Grulicha připravena pomoci, potřebovala ale senátní pobídku, aby mohla začít konat.

Venezuelu už pět let trápí recese, kvůli které miliony jejích obyvatel trpí nedostatkem potravin a léků. Přestože je stát bohatý na zdroje ropy, ekonomice hrozí inflace až 2000 procent. Kritici obviňují ze současného stavu neschopnost vlády a korupci. Autoritářský prezident Nicolás Maduro tvrdí, že důvodem je nepřátelství západních zemí vůči němu a pokles cen ropy.

Českých krajanů žijí podle Českého rozhlasu v této latinskoamerické zemi zhruba tři stovky. Přicházeli tam už před druhou světovou válkou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 21. března 2019

Očekáváme v 23:00 5°C

Celá předpověď