Senát podpořil prověřování zahraničních investic

foto Ilustrační foto - Ministr obchodu a průmyslu Jiří Havlíček.

Praha - Senát podpořil zavedení kontroly zahraničních investic. Horní komora o tom dnes rozhodla při posuzování návrhu Evropské komise na zavedení mechanismu prověřování přímých zahraničních investic v EU v zájmu bezpečnosti a veřejného pořádku. Senát se podobně jako EU obává skupování firem například kvůli citlivým technologiím.

"Vláda by měla zpracovat analýzu toho, zda a v jaké míře bude vstup přímých zahraničních investic podléhat regulaci v národní legislativě," doporučila kabinetu horní komora Parlamentu.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) jménem končící vlády návrh podpořil. Dodal, že podobné opatření s výjimkou prověřování investic do bankovnictví, které provádí Česká národní banka, v Česku není. "Debata na úrovni České republiky se teprve rozbíhá," uvedl ministr.

Předseda senátního evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL) opatření označil za zásadní. Podle něj mohou státy nepřátelské vůči EU využívat investic, aby škodily nebo se domohly různých technologií. Jako jednu ze zemí, které se zaměřují na skupování výsledků výzkumu a vývoje, Hampl jmenoval Čínu.

Evropská komise návrh předložila kvůli tomu, že zahraniční investoři mohou usilovat o strategické podniky, které jsou důležité pro bezpečnost a pořádek a které vyvíjejí obranné technologie, provozují kritickou infrastrukturu nebo nakládají s citlivými informacemi.

Mechanismy k prověřování zahraničních investic už nyní má 12 členských zemí unie, včetně Německa, Francie, Británie či Polska. Komise ve svém návrhu nabídla seznam kritérií, podle kterých by měly státy podobné investice posuzovat. Nechybí mezi nimi dopady na kritickou infrastrukturu země, přístup k citlivým informacím či zohlednění toho, zda je případný investor napojen na zahraniční vládu.

Komise sama bude moci investici prověřovat v případě, že by mohla mít dopad na unijní zájmy, projekty nebo programy v oblastech jako je výzkum, vesmír, ale i dopravní, komunikační nebo energetické sítě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je sobota 17. listopadu 2018

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď