Senát na vyznamenání asi navrhne 25 osobností

foto Ilustrační foto - Ve Vladislavském sále Pražského hradu se 28. října 2018 konal slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání.

Praha - Senát na státní vyznamenání nejspíš navrhne 25 osobností zejména z rad odbojářů a vědců. Mezi adepty jsou psycholog Jaroslav Šturma, generál Karel Blahna, chirurg Miroslav Ryska nebo lesník a spisovatel Petr Martan. Seznam adeptů schválil senátní organizační výbor, informovala ČTK tisková tajemnice horní komory Eva Davidová. Senát o kandidátech, které předloží prezidentovi Miloši Zemanovi, rozhodne v červnu.

Blahna byl velitelem československého praporu rychlého nasazení v rámci jugoslávské mise UNPROFOR. Ryska zahájil program transplantace jater v Česku, založil pracoviště transplantační chirurgie v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a byl vedoucím lékařem polní nemocnice v afghánském Kábulu.

Martan se věnuje záchraně zelených lesů na Šumavě, kvůli nimž zorganizoval i petici, předloni byl jihočeským lídrem prozemanovské Strany práv občanů. Dětský psycholog a psychoterapeut Šturma je nominován opakovaně, patřil mezi zakladatele Konta Bariéry. Opětovně navrženi byli i Jan Lorman, který se dlouhodobě věnuje pomoci seniorům, nebo legionář František Štamprech.

K adeptům patří čtveřice válečných letců, kteří působili ve Velké Británii - velitel 310. stíhací perutě Alexander Hess, velitelé 311. bombardovací perutě Karel Mareš - Toman a Josef Ocelka a stíhač Jiří Pavel Kafka.

Mezi navržené odbojáře patří zakladatel Československé obce dobrovolecké Vladislav Matoušek, protikomunistický bojovník Josef Martínek, hrdina pražského povstání František Soukal nebo Emanuel Zima a jeho syn Josef. Za druhé světové války ukrývali slovenské a maďarské Židy v budově českého velvyslanectví v Budapešti. Nominováni byli společně na Medaili Za hrdinství.

Kandidáty jsou také zakladatel a vedoucí turistického oddílu TOM 2101 Zálesák Josef Kuna, předseda československého obuvnického průmyslu Jan Pivečka, generální ředitel společnosti Český porcelán Vladimír Feix, nebo Pavel Dragoun šéf firmy Eutit, která vyrábí materiály na dlažbu, kanalizaci či potrubí.

Vyznamenání by mohli dostat rovněž sochař a sklář Václav Cigler, malíř Václav Zapadlík, parazitolog Julius Lukeš, profesor lékařství Augustin Svoboda, ředitel Střední školy stavebních řemesel Josef Hypr a výzkumník Jan Mašát, jenž vynalezl bezodpadovou metodu výroby perchlormetylmerkaptanu (PMM), který se používá k výrobě pesticidů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď