Senát na ocenění navrhl 25 osobností, například generála Blahnu

foto Ilustrační foto - Generální ředitel společnosti Český porcelán Vladimír Feix ukazuje novinky s cibulovým vzorem na expozici, která se představila 20. ledna v Dubí na Teplicku. Skládá se z výrobků závodů v Dubí a Royal Dux Bohemia v Duchcově připravených pro výstavu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem, která se koná od 12. do 16. února 2016.

Praha - Senát na vyznamenání navrhl 25 osobností zejména z řad odbojářů a vědců. Mezi adepty jsou psycholog Jaroslav Šturma, generál Karel Blahna, chirurg Miroslav Ryska nebo generální ředitel společnosti Český porcelán Vladimír Feix. Ze seznamu kandidátů, které se dnes horní komora rozhodla předložit prezidentu Miloši Zemanovi, byl vyřazen lesník a spisovatel Petr Martan. O vyznamenáních rozhoduje prezident.

Senát o Martanově vyřazení rozhodl na návrh senátora a ekologa Petra Orla (za Zelené). Martan zorganizoval petici proti rozšiřování bezzásahových zón v Národním Parku Šumava, předloni byl jihočeským lídrem prozemanovské Strany práv občanů.

Blahna byl velitelem československého praporu rychlého nasazení v rámci jugoslávské mise UNPROFOR. Ryska zahájil program transplantace jater v Česku, založil pracoviště transplantační chirurgie v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a byl vedoucím lékařem polní nemocnice v afghánském Kábulu.

Dětský psycholog a psychoterapeut Šturma je nominován opakovaně, patřil mezi zakladatele Konta Bariéry. Opětovně navrženi byli i Jan Lorman, který se dlouhodobě věnuje pomoci seniorům, nebo legionář František Štamprech.

K adeptům patří čtveřice válečných letců, kteří působili ve Velké Británii - velitel 310. stíhací perutě Alexander Hess, velitelé 311. bombardovací perutě Karel Mareš - Toman a Josef Ocelka a stíhač Jiří Pavel Kafka.

Mezi navržené odbojáře patří také zakladatel Československé obce dobrovolecké Vladislav Matoušek, protikomunistický bojovník Josef Martínek, hrdina pražského povstání František Soukal nebo Emanuel Zima a jeho syn Josef. Za druhé světové války ukrývali slovenské a maďarské Židy v Budapešti. Dodatečně byl navržen uherskobrodský odbojář Jan Andrýsek.

Kandidáty jsou také zakladatel a vedoucí turistického oddílu TOM 2101 Zálesák Josef Kuna, předseda československého obuvnického průmyslu Jan Pivečka nebo Pavel Dragoun, šéf firmy Eutit, která vyrábí materiály pro dlažbu, kanalizaci či potrubí.

Vyznamenání by mohli dostat rovněž sochař a sklář Václav Cigler, malíř Václav Zapadlík, parazitolog Julius Lukeš, profesor lékařství Augustin Svoboda, ředitel Střední školy stavebních řemesel Josef Hypr a výzkumník Jan Mašát, jenž vynalezl bezodpadovou metodu výroby perchlormetylmerkaptanu (PMM), který se používá k výrobě pesticidů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď