Senát chce o 6000 korun zvýšit příspěvek na péči o postižené

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Senát chce o 6000 korun zvýšit příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením. Zvýšení na 19.200 korun měsíčně má mimo jiné zajistit, aby tito lidé nekončili v ústavech. Senátorskou novelu zákona o sociálních službách nyní dostane k posouzení vláda a Sněmovna.

"Lidé, kteří pečují o své těžce zdravotně postižené blízké doma, si tyto finanční prostředky zaslouží," uvedl dnes za předkladatele senátor ČSSD Vladimír Plaček. Navýšení se podle něj bude týkat přibližně 25.000 lidí, náklady se odhadují na 1,8 miliardy korun ročně.

Plaček spolu s dalšími pěti senátory navrhoval ještě další změny v sociálních službách, například jejich větší adresnost podle potřeb klientů. Od těchto úprav ale ustoupil vzhledem k tomu, že ministerstvo práce a sociálních věcí.

Mezi základní činnosti při poskytování sociálních služeb senátoři navrhovali zařadit poskytnutí či zprostředkování neodkladné pomoci při krizové situaci, dále potravinové a materiální pomoci, psychologické a psychosociální pomoci při umírání i pomoc rodičům trojčat a vícerčat. Do seznamu sociálních zařízení by senátoři chtěli uzákonit komunitní centra nebo zařízení služeb pro "osoby ohrožené genderově podmíněným násilím", jako je zejména znásilnění, sexuální obtěžování nebo nebezpečné pronásledování.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 21. března 2019

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď