Senát bude schvalovat zákony ke koronaviru i vojenskou pomoc

foto Schůze Senátu - ilustrační foto.

Praha - Senát se příští čtvrtek bude podle očekávání zabývat nejen zákony, které se vztahují k aktuální koronavirové krizi, ale také žádostí vlády o souhlas s pomocí zahraničních vojenských zdravotníků. Zákony i žádost byly horní komoře doručeny tento pátek. Vyplývá to z návrhu programu, který byl už dnes k dispozici na senátním webu.

Sněmovna má o pobytu až 300 zahraničních vojenských lékařů ze zemí NATO a EU, kteří by pomohli při zvládání epidemie koronaviru v Česku, rozhodovat v úterý na mimořádné schůzi. Sněmovní výbor pro obranu doporučil poslancům žádost schválit. Návrh by měla s ohledem na svá dosavadní rozhodování o vojenských misí hladce odsouhlasit také horní komora.

Souhlas senátorů by mohla získat většina zákonných opatření, která tento týden ve stavu legislativní nouze schválila dolní komora. Výjimkou možná bude zákon o příspěvku 500 korun denně pro podnikatele, kteří museli omezit nebo přerušit činnost v důsledku vládních opatření proti šíření nemoci covid-19.

Výplata příspěvku, který je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, bude mít podobně jako na jaře negativní dopad na daňové příjmy krajů a obcí. Sněmovna jim to odmítla kompenzovat, což dříve v případě obcí schválila. STAN už ohlásil, že se proto pokusí zjednat nápravu prostřednictvím Senátu.

Senátoři budou rozhodovat také o ošetřovném ve výši 70 procent denního vyměřovacího základu, které má stát vyplácet rodičům dětí do deseti let věku po dobu uzavření škol kvůli epidemii. Další návrh má zajistit, že příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě budou lidem vypláceny nejméně do konce roku automaticky v dosavadní výši.

Jiné úpravy mají odložit elektronickou evidenci tržeb až do konce roku 2022 a ulevit pořadatelům zrušených kulturních akcí, kteří budou moci odložit až na podzim 2022 vrácení uhrazeného vstupného. Sněmovna schválila také prodloužení poskytování záruk podnikatelům z programu COVID III nejméně do poloviny příštího roku, zmírnění některých pravidel insolvencí a exekucí nebo dvouleté prodloužení podmínek pro investiční pobídky.

Horní komora se sejde v dvoutřetinovém složení. Senátoři, kteří byli letos zvolení, se budu moci mandátu ujmout až 11. listopadu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď