Senát bude od pondělka mít 54 plnoprávných členů

foto Schůze Senátu - ilustrační foto.

Praha - Senát bude od pondělka mít 54 plnoprávných členů. Dneškem končí funkční období 27 senátorů zvolených v roce 2014, z nichž 19 mandát letos neobhajovalo nebo neobhájilo. Osm senátorů, kteří dosáhli na znovuzvolení, bude muset počkat do 11. listopadu na složení slibu, aby se mohli opět naplno ujmout mandátu.

Letošní volby skončily neúspěchem zejména pro ČSSD. Z deseti křesel neobájila ani jediné. Po 24 letech tak horní komoru opustí její současný místopředseda Milan Štěch, který býval nejdéle sloužícím předsedou Senátu.

Horní komoru musí opustit také předseda ústavně-právního výboru Miroslav Antl a šéf mandátového a imunitního výboru Ivo Bárek, stejně jako předseda senátní ústavní komise Jiří Dienstbier nebo šéf komise pro rozvoj venkova Miroslav Nenutil.

Ze zástupců dalších stran a hnutí končí předseda senátního evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL), šéf komise věnující se suchu a povodním Jiří Burian (ODS), předsedkyně senátorského klubu ANO a žatecká starostka Zdeňka Hamousová. Uherskohradišťsko už nebude zastupovat miliardář Ivo Valenta (za Soukromníky).

Senátorům, kteří skončili, náleží odchodné ve výši pěti měsíčních platů. Celkem Kancelář Senátu na tuto položku vyčlenila 11,2 milionu korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 21. října 2020

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď