Senát asi odmítne zasahování Ruska a Číny do záležitostí ČR

foto Ruská vlajka na střeše prezidentského paláce v moskevském Kremlu.

Praha - Senát asi odmítne zasahování Ruska a Číny do vnitřních záležitostí ČR, které souvisí se sporem o sochu sovětského maršála Ivana Koněva nebo s plánovanou misí senátorů na Tchaj-wan. Přijetí stanoviska dnes podpořil senátní organizační výbor, uvedl místopředseda horní komory Jiří Růžička z klubu Starostů. Senát se bude návrhem zabývat v rámci odpoledního zasedání.

"Považujeme to, co se odehrává v současné době kolem odstranění sochy maršála Koněva nebo v souvislosti s inaugurací tchajwanské prezidentky, za naprosto nepřijatelné," prohlásil Růžička. Místopředseda Senátu tak reagoval na vyjádření zástupců čínského velvyslanectví v Praze, kteří podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) pohrozili nespecifikovanými důsledky za případnou cestu senátorů na Tchaj-wan nebo za vyjádření sympatií k této ostrovní zemi, již Čína považuje za svou součást.

Vláda se podle místopředsedy Senátu k ruským a čínským tlakům dosud "vyjadřovala velmi málo, formálně nebo povrchně". Za nešťastný označil postoj prezidenta Miloše Zemana. "Místo aby se zastal naší suverenity, ještě ty tendence přicházející z Ruska a z Čínské lidové republiky podporuje. Domnívám se, že to je naprosto nepřípustné a nepřijatelné," dodal.

Kriticky se k postoji Hradu vůči Číně postavili i lidovečtí senátoři. "Projevuje se tu silně pročínská klika, která kazí naši demokracii a náš právní stát," řekl předseda senátního klubu KDU-ČSL Petr Šilar. Vyjádřil plnou podporu krokům, které dělá Vystrčil při sporech ohledně českého přístupu k Číně.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté kvůli hackerským útokům z Ruska a také krokům pražských radnic. Nevoli Moskvy vzbudilo i rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Ruské protesty vyvolalo zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy.

Nejhlasitější je ale ruský odpor vůči odstranění sochy Koněva z Prahy 6. Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, je nyní v depozitáři. Představitelé pražských radnic včetně pražského primátora kvůli ruským hrozbám dostali policejní ochranu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-4°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 -4°C

Celá předpověď