Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci čeká obnova za 40 milionů

foto Národní památkový ústav (NPÚ) zahájil 28. srpna 2019 kompletní obnovu celého objektu selského dvora U Matoušů (na snímku) v Plzni-Bolevci za 40 milionů korun.

Plzeň - Národní památkový ústav (NPÚ) dnes zahájil kompletní obnovu celého objektu selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci za 40 milionů korun. V objektu sevřeném vysokými paneláky vznikne do konce roku 2020 nová expozice a návštěvnické centrum s výstavními prostory. Náklady pokryje z 85 procent evropský dotační program IROP. ČTK to řekla mluvčí českobudějovického NPÚ Markéta Slabová. Selský dvůr, který je národní kulturní památkou a první zmínka o něm je z roku 1635, bude zpřístupněn veřejnosti a školám počátkem roku 2021.

Cílem projektu Selský dvůr U Matoušů - Rok na vsi je zachování této památky lidové architektury dalším generacím a její zpřístupnění co největšímu počtu návštěvníků. "Zahrne kompletní stavební obnovu areálu včetně zahrady, vybudování návštěvnické infrastruktury, prohlídkových tras a výstavních prostor pro vzdělávací a kulturně-společenské akce, které návštěvníky provedou církevním i zemědělským rokem tak, jak ho prožívali na konci 19. století naši předkové," uvedla. Pomalý postup oprav byl podle ní terčem kritiky laické i odborné veřejnosti, která se o objekt zajímá.

Národní památkový ústav (NPÚ) zahájil 28. srpna 2019 kompletní obnovu celého objektu selského dvora U Matoušů (na snímku) v Plzni-Bolevci za 40 milionů korun. Podle památkářů je na Plzeňsku podobných stavení několik, ale málo jich má tak příkladnou historii, velikost a architektonickou nedotčenost. Nejcennější je obytné stavení, které získá původní doškovou střechu. Cenná je také budova sýpky. Nejmladší je jižní stodola. "Věřím, že obnova hodnotné památky přispěje k posílení společenského a kulturního života nejen v části Bolevec, ale i v rámci celého města," řekla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Selský dvůr v okrajové části Plzně je součástí souboru klasicistních usedlostí vymezujících historické jádro původní vsi. Lokalita si zachovala svůj osobitý charakter. Je rámovaná siluetami selských chalup, přestože ji v 70. až 80. letech 20. století obklopily ze tří stran panelové domy. Usedlost má patrně středověký původ.

Po únoru 1948 byli majitelé dvora perzekvováni totalitním komunistickým režimem a v 50. letech byl pak objekt využíván JZD Bolevec pro chov vepřů. Po zániku JZD neměl statek uplatnění a chátral. V roce 2004 jej město koupilo od soukromníků a o tři roky později darovalo státu prostřednictvím NPÚ. Dosud se otevírá jen při mimořádných akcích, nebo po dohodě se správcem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď