Sekce Roztržená opona se na LFŠ zabývá ideologií ve filmu

foto Ilustrační foto - V Uherském Hradišti pokračovala 29. července přehlídka filmů Letní filmová škola. Na snímku návštěvnice festivalu odpočívá u kina Hvězda.

Uherské Hradiště - Festivalová sekce Roztržená opona se na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti zabývá ideologií ve filmu. V programu přehlídky se letos objevila poprvé, řekl ČTK hlavní dramaturg LFŠ Jan Jílek. Lidé mají díky nové sekci možnost vidět v bloku vždy dva filmy, které se věnují zpracování podobného tématu z pohledu americké a československé kinematografie. Dnes to budou například populární hollywoodský film Top Gun a český snímek Vysoká modrá zeď.

Princip sekce je podle Jílka poměrně jednoduchý a měl by tedy být pro diváky čitelný. "Vždycky je nějaké téma, třeba střežení hranic v době studené války, zpracováno v rámci hollywoodského filmu a potom československého z podobné doby. Diváci uvidí jasně rozdíl, jakým způsobem je stejné téma zpracováváno v rámci odlišných ideologií," uvedl Jílek.

Filmy, které organizátoři do sekce vybrali, jsou po projekci vždy doplněny o diskuse. Účastní se jich odborníci jako Michael Málek, Aleš Říman, Jiří Pondělíček nebo Luboš Ptáček. Návštěvníci LFŠ už mohli v rámci sekce vidět americké snímky Velký Jim McLain a Můj syn John a československé tituly Král Šumavy a Jarní povětří. Program sekce vyvrcholí v sobotu projekcí britského filmu Horko jako v červnu z roku 1964, který se z připraveného konceptu vymyká jak svým původem, tak i faktem, že bude uveden samostatně.

Letní filmová škola začala před týdnem, potrvá do neděle. Největší nesoutěžní filmový festival v zemi nabízí divákům přes 200 filmů. Letos se koná jeho 44. ročník. Veškeré informace o festivalu jsou k dispozici na webu www.lfs.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď