Šéfové států EU chtějí lépe koordinovat boj proti covidu

foto Předseda Evropské rady Charles Michel na tiskové konferenci v Bruselu 2. října 2020.

Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na dnešní vrcholné schůzce v Bruselu dohodli, že jejich státy zlepší vzájemnou koordinaci kroků zaměřených proti šíření covidu-19. Po skončení dvoudenního summitu EU to v Bruselu řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Unijní země přitom podle něj budou vycházet z návrhů Evropské komise, která ke vzájemnému sladění "covidových semaforů" či společným nákupům léků vyzývá dlouhodobě.

"Rozhodli jsme se, že posílíme naši koordinaci a spolupráci na základě konkrétních návrhů předložených komisí," řekl Michel novinářům po jednání. Společný boj proti aktuální druhé vlně epidemie šířící se Evropou nebyl původně vůbec na programu summitu, který se měl zabývat pouze dlouhodobějšími hospodářskými důsledky pandemie koronaviru.

Mezi vrcholné představitele členských zemí bloku, kteří debatu o boji s covidem-19 požadovali, patřil i český premiér Andrej Babiš.

ČEský premiér Andrej  Babiš při příchodu na summit EU v Bruselu 2. října 2020. "Není to ani tak problém Evropské komise, ale členských států. My musíme přimět naše epidemiology, aby spolu pravidelně diskutovali, vyměňovali si informace a byli v neustálém kontaktu," uvedl předseda české vlády, podle něhož je současná koordinace opatření jednotlivých států nedostatečná. Česko patří v současnosti k zemím, v nichž se v přepočtu na obyvatele šíří covid-19 vůbec nejrychleji.

Unijní exekutiva státům začátkem září navrhla, aby sjednotily kritéria, podle nichž se posuzují rizikové oblasti i svůj přístup k lidem z těchto regionů. Brusel chce také posílit společné nákupy léků a zdravotnického materiálu a klade důraz na koordinaci předběžných nákupů testovaných vakcín.

Předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová po dnešním jednání s šéfy států a vlád prohlásila, že EU zahájila předběžné rozhovory s dalšími společnostmi, od nichž by komise pro unijní země mohla nakupovat očkovací látky. "Komise již podepsala dvě smlouvy o předběžném nákupu a jedná o dalších pěti. A nyní jsme začali rozhovory se čtyřmi dalšími společnostmi," řekla novinářům šéfka komise. Celkově by komise mohla v případě úspěšného otestování vakcín všech výrobců, s nimiž jedná, zajistit více než miliardu dávek.

Podle Babiše mají členské země rezervy i v dalších oblastech, jako je například vzájemné uznávání výsledků testů. "Je absurdní, že například Belgie neuznává náš test," podotkl český premiér po jednání v belgické metropoli.

Mnohé členské země se však nechtějí vzdát části své suverenity v rozhodování o zdravotní politice a dosud s výraznějším sladěním postupu proti pandemii váhají.

Summit EU podpořil větší soběstačnost unie

Evropská unie by měla posílit svou soběstačnost v produkci léků, komunikačních technologiích nebo v dalších strategických oblastech, aby předešla závislosti na zemích mimo unii. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři sedmadvacítky členských států, kteří na bruselském summitu jednali také o tom, jak zlepšit fungování jednotného unijního trhu. Schválili rovněž plán Evropské komise (EK), aby nejméně pětina chystaného fondu pokrizové obnovy ekonomik šla na projekty spojené s digitalizací.

"Věříme v hodnoty volného obchodu, zároveň si však myslíme, že by Evropa měla být odolnější," prohlásil po jednání předseda Evropské rady Charles Michel.

Pandemie covidu-19 je podle Michela pro EU příležitostí zjistit, kde jsou její slabiny. Šéfové států a vlád Lídři EU proto vyzvali Evropskou komisi, aby identifikovala, v jakých oblastech je unie závislá na zahraniční produkci. Unie by pak měla hledat cesty, jak dosáhnout "strategické autonomie", jak Michel a další lídři označují soběstačnost v klíčových oblastech.

Zvláště globálním posilováním Číny je motivována snaha lépe chránit unijní trh. Lídři dnes podpořili plán komise, která na jedné straně hodlá odstranit zbytečné překážky volného trhu, chce však zároveň efektivněji dohlížet na spravedlivou konkurenci. Mnohé asijské firmy přitom těží ze státní podpory, která je v EU nepovolená.

Summit rovněž vyzval EK, aby připravila plán digitalizace unie na následující desetiletí. Vůdci unijních zemí také podpořili plán komise, podle něhož má být pětina ze 750 miliard eur (zhruba 20 bilionů Kč) ve fondu pokrizové obnovy hospodářství spojena s digitalizací ekonomik.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď