Místopředseda NS: Na platy zaměstnanců soudů je potřeba 1,5 mld. Kč navíc

foto Tisková konference Nejvyššího soudu na téma: Justice před kolapsem, 19. října 2022, Praha. Zleva předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl a místopředseda Nejvyššího soudu ČR Petr Šuk.

Praha - Na dorovnání platů zaměstnanců soudů s průměrným výdělkem ve veřejné správě by bylo potřeba posílit rozpočet justice na příští rok o 1,5 miliardy korun, řekl dnes novinářům místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk. Předsedové soudů už v pondělí v prohlášení uvedli, že je česká justice před kolapsem a že vláda Petra Fialy (ODS) v rozporu se svým programovým prohlášením odmítla dostatečně zvýšit platy justičních zaměstnanců. Podle Šuka nebude kolaps náhlý, ale postupný a neodvratný. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí předsedům soudů vzkázal, že možnosti rozpočtu jsou velmi limitované.

Fotogalerie

"Naše představa je hrozně jednoduchá. My požadujeme, aby zaměstnanci soudů měli stejnou mzdu jako zaměstnanci jiných veřejných složek, jinými slovy průměrnou mzdu ve veřejné sféře," uvedl Šuk. Na soudech pracuje podle něj zhruba 9500 zaměstnanců, kterým je potřeba dorovnat 10.000 korun měsíčně. "To se bavíme o platech na rok 2023 a vycházíme z průměru na rok 2021," dodal. Zvyšování v dalších letech by pak podle něj mělo kopírovat zvyšování v jiných sektorech.

Na soudech je podle předsedů soudů obrovská fluktuace. Podhodnoceni jsou podle nich zaměstnanci ve všech oblastech, například i informatici. "Za této situace můžeme těžko doufat v digitalizaci justice," prohlásil místopředseda Nejvyššího soudu. Předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl doplnil, že situace už trvá dekády. Protože bude ubývat zaškolených pracovníků, zvýší se podle něj chybovost a prodlouží se délka řízení.

"Přinejmenším nastanou průtahy v řízeních. Ty horší scénáře vychází z toho, že odejdou všichni IT pracovníci. Takže já si ani nezapnu počítač," uvedl Šuk. "Umím si představit, že odejde tolik lidí, že ten soud obrazně řečeno zavře. Přestane prostě fungovat," dodal. To by podle něj například znamenalo propuštění lidí z vazeb, protože by se nemohla konat vazební jednání.

Podobná situace jako na soudech je podle Dörfla i na státních zastupitelstvích či v justiční stráži. Loni byl průměrný plat státních zaměstnanců 41.181 korun, průměrný plat zaměstnanců soudů pak 32.800 korun, uvedli soudní funkcionáři. Například administrativní pracovník ve čtvrté platové třídě má nástupní plat 14.650 korun, na dorovnání zaručené mzdy je potřeba ho dorovnávat o 1550 korun.

O vysoké fluktuaci dnes hovořili i další předsedové okresních a krajských soudů. Uvedli, že kvůli nízkým mzdám pracovníci nastupují na soudy pouze kvůli praxi a po několika letech místa opouštějí. "Na pozicích máme neustále začátečníky," řekl šéf středočeského krajského soudu Lubomír Drápal. Dodal, že soudy také musí upouštět od požadavků na vzdělání.

Předsedové soudů chtějí o navýšení platů dále jednat. S ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) by se chtěli sejít v řádu týdnů. "My jsme si vědomi, že možná nedosáhneme dohody, než se bude projednávat rozpočet," uvedl Šuk.

"Jsme ve velmi složité ekonomické a rozpočtové situaci a musíme šetřit na všech frontách. Nemůžeme hned teď vše realizovat. Když jsme připravovali náš program, nemohli jsme počítat s válkou na Ukrajině a s jejími důsledky. Debatu dál povedeme, nebráníme se jí, ale rozpočtové možnosti jsou velmi limitované," reagoval v pondělí na prohlášení předsedů soudů premiér. "Souhlasíme s tím, aby se ty platy zvyšovaly. Diskuse, kterou vedeme, je o tom, jestli se to má dít prostřednictvím prostředků, které již byly přiděleny a rozumným přerozdělením, nebo tím, že budeme navyšovat rozpočty," řekl novinářům.

Na to, že kvůli nízkým mzdám odcházejí kvalifikovaní pracovníci soudů, upozornila v sobotu po svém sněmu i Soudcovská unie. Vysokou fluktuaci zaměstnanců registruje unie zejména ve velkých městech. Prezident sdružení Libor Vávra v této souvislosti připomněl, že justiční aparát pracuje s citlivými údaji, například s databází osobních informací.

Vláda nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy zvýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat do odměn.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď