Šéfka Sněmovny Pekarová Adamová ocenila postoj SAE k válce na Ukrajině

foto Jednání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a předsedy Federální národní rady Spojených arabských emirátů Sakra Ghúbaše. 24. listopadu 2022, Praha.

Praha - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila postoj Spojených arabských emirátů (SAE) k válce na Ukrajině. S předsedou tamní Federální národní rady Sakrem Ghúbašem dnes v Praze hovořila také o bezpečnosti, energetice či ekologii. Řekla to na tiskové konferenci.

Fotogalerie

Šéfka dolní komory Parlamentu ocenila, že Spojené arabské emiráty podpořily hlasování v Radě OSN pro lidská práva týkající se situace lidských práv v Rusku. Země ale podle ní také podporuje Ukrajinu humanitárně. Kladně hodnotila také to, že se rozvíjí spolupráce mezi SAE a Izraelem. Země navázaly diplomatické styky v roce 2020. "Vztahy mezi těmito zeměmi jsou i díky vzájemné snaze na nejlepší úrovni za poslední dekády," řekla Pekarová Adamová.

Pro Česko jsou SAE jedním z nejbližších blízkovýchodních partnerů, míní. Ocenila obchodní vztahy, obrat se blíží až k 23 miliardám korun ročně, což podle Pekarové Adamové činí ze Spojených arabských emirátů druhého nejvýznamnějšího partnera z regionu po Izraeli. V SAE je registrováno zhruba 30 českých podnikatelů a firem, doplnila.

Rozvíjet vzájemné vztahy podle ní lze jak například v dodávkách surovin typu ropy, tak v rozvoji obnovitelných zdrojů energie. "Chci ocenit snahy na tomto poli, ať už se jedná podporu vědy a výzkumu v této oblasti nebo o investice, které jsou obrovského rozměru," doplnila. Podpořila to, že se příští mezinárodní klimatická konference COP 28 bude konat právě v SAE.

Také Ghúbaš uvedl, že mezi společná témata ČR a SAE patří hospodářství, životní prostředí nebo bezpečnost. Co se týče problematiky klimatických změn, SAE podle něj založily několik organizací a institutů věnujících se této tematice a zároveň investují do této oblasti mnoho peněz.

Pekarová Adamová navštívila Spojené arabské emiráty v březnu, kdy se zúčastnila českého dne v rámci světové výstavy Expo 2020 v Dubaji. I tam se setkala s Ghúbašem, jednali mimo jiné o energetické soběstačnosti a zajištění stability na světových energetických trzích. Šéfka dolní komory též zahájila podnikatelské fórum, které bylo věnováno českým chytrým řešením v oblasti udržitelné energie a čisté mobility.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 2. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď