Šéfka EK odešla ze summitu do izolace, lídři řeší, zda se scházet

foto Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na summitu EU v Bruselu 15. října 2020.

Brusel - Poté, co předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová kvůli kontaktu s osobou nakaženou covidem-19 opustila dnešní summit Evropské unie, diskutují někteří vrcholní politici o nutnosti setkávání tváří v tvář. Předseda Evropské rady Charles Michel naproti tomu osobní schůzku, jehož závěrečným dnešním tématem je právě koronavirus, hájí. Podle zdrojů bruselského webu Politico se s ním ztotožnila část politických vůdců včetně německé kancléřky Angely Merkelové, jejíž země nyní unii předsedá.

"Právě jsem byla informována, že člen mého blízkého týmu měl dnes ráno pozitivní test na covid-19. Já sama jsem měla test negativní," napsala von der Leyenová na twitteru. Dodala, že se okamžitě uchýlí do izolace.

Několik hodin před začátkem summitu absolvoval u šéfky komise přibližně půlhodinový rozhovor český premiér Andrej Babiš, po němž přišel na řadu jeho portugalský kolega António Costa. Přímo v dějišti summitu v budově Evropské rady se pak von der Leyenová sešla i s dalšími lídry unijních zemí. Během vrcholného zasedání přitom platí přísná hygienická pravidla, politici nosí roušky a dodržují bezpečné vzdálenosti.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a český premiér Andrej Babiš během schůzky v Bruselu 15. října 2020. Dvaašedesátiletá německá politička byla v karanténě již minulý týden poté, co se během pracovní návštěvy Portugalska ocitla poblíž jiného infikovaného člověka. Dnes není jedinou pravidelnou účastnicí summitů, bez níž se musí vrcholná schůzka obejít. Doma zůstal kvůli karanténním pravidlům polský premiér Mateusz Morawiecki, kterého zastupuje Babiš.

Michel, který summity svolává a předsedá jim, musel odpoledne a večer čelit několika dotazům, zda je v situaci rychle se šířící druhé vlny nákazy vhodné pořádat osobní jednání. Podle webu Politico se na něj v tomto smyslu obrátila dánská premiérka Mette Frederiksenová a finská ministerská předsedkyně Sana Marinová.

"Dospěli jsme k závěru, že u některých témat je nutná osobní přítomnost lídrů," odpověděl během jednací pauzy na novinářský dotaz Michel, podle něhož to vyžadovala i dnešní schůzka, jež mimo jiné udala směr dalším jednáním EU s Británií. Michel připomněl, že během jarní vlny pandemie byli lídři v kontaktu pouze prostřednictvím videokonferencí, což nebylo vždy dostačující. Dodal, že řada šéfů států a vlád podpořila myšlenku osobního setkávání i v budoucnu, pokud to závažnost témat bude vyžadovat.

Michel se po naléhání některých národních delegací rozhodl koordinaci boje s covidem-19, o níž se původně mělo jednat až v pátek, zařadit na závěr dnešního programu. Ve středu se sice státy po předchozí výzvě lídrů shodly na společném barevném hodnocení rizikových regionů, ke sladění covidových testů či karantén však dosud nepřikročily. Prezidenti a premiéři tak nyní probírají, jak lze spolupráci dále zefektivnit v těchto otázkách či například při vývoji covidových vakcín.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď