Odborníci: Letní vlna covidu je zatím největší, blíží se kulminace

foto Ilustrační foto - Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek vystoupil na tiskové konferenci k aktuálním datům k účinnosti očkování proti covid-19, 13. května 2022, Praha.

Praha - Letní vlna covidu-19 se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška blíží ke kulminaci, čeká ji za týden či deset dní. Pokles bude postupný, počty po něm mohou dál zůstat vyšší. Řekl to dnes Radiožurnálu a ČRo Plus k letní koronavirové situaci. V posledních třech dnech se počty testováním zachycených pozitivních případů pohybují kolem 2000. Podle Duška ale může být reálný počet nakažených, o kterých se neví, násobně, možná až pětinásobně vyšší.

"Je to zatím největší vlna, jakou jsme tady měli, nejvyšší virová nálož v populaci. Naštěstí jsme hodně proočkovaní a bohužel jsme hodně promoření a zaplatili jsme za to strašlivou cenu," připomněl v ČRo ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka. Koronaviru v ČR podlehlo od začátku epidemie podle dat ministerstva zdravotnictví více než 40.000 lidí.

Přestože nástup současné vlny epidemie podle Duška byl poměrně strmý, počty začaly růst zhruba na začátku června, pokles bude spíš pozvolný. Nemusí se ale snížit až na květnové nízké stovky nových případů denně. "Může vést k tomu, že i to dobrzdění bude stále na poměrně vysokých číslech. To je i riziko pro podzim," doplnil.

"Velmi rychlé a silné šíření v letním období není jenom velkou nakažlivostí těchto variant, ale i jejich schopností prolamovat imunitu," vysvětlil Dušek. Očkování nebo prodělání nemoci, tak před nákazou podle něj chrání zhruba tři nebo čtyři měsíce. "Potom neklesá k nule, začíná ale růst pravděpodobnost, že se člověk nakazí," dodal.

Ochranný efekt proti tak vážnému průběhu nemoci ale podle něj zůstává významně déle. "I díky tomu pozorujeme velmi nízkou zátěž na jednotkách intenzivní péče," uvedl. Náměstek ministra Josef Pavlovic v pořadu uvedl, že hospitalizovaných je nyní 364 lidí a 26 na JIP.

Na podzim odborníci očekávají, že zdravotní dopady další vlny budou závažnější. Rychlost mutování koronaviru podle Konvalinky ukazuje, že zřejmě bude na podzim převažovat jiná varianta než současné podvarianty omikronu BA.4 a 5, které v ČR tvoří více než 89 procent případů.

Možnost nechat se podruhé přeočkovat proti covidu-19 chce ministerstvo spustit začátkem srpna. Podle Pavlovice bude ale doporučovat, aby ji lidé již třikrát očkování využili spíš v září a říjnu, aby jim zůstala nejvyšší ochrana na následující zimní měsíce. Důležité je přeočkování podle něj zejména pro lidi nad 80 let a chronicky nemocné nad 60 let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď