Šéf WHO varoval před přehnanými reakcemi na koronavirovou variantu omikron

foto Ilustrační foto - Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na snímku ze 14. března 2019.

Ženeva - Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes uvedl, že nejsou nezbytné plošné restrikce, ke kterým se nyní uchylují některé země ve snaze zamezit šíření nové varianty koronaviru známé jako omikron. Opatření by podle něj měla být racionální, informovala agentura Reuters.

"Dobře chápu obavy všech zemí, aby ochránily své občany před variantou, které ještě plně nerozumíme," řekl Tedros. "Stejně tak jsem však znepokojen tím, že některé členské státy zavádějí tupá a plošná opatření, která sama o sobě nejsou podložena důkazy, nejsou účinná a která pouze prohloubí nerovnosti."

Varianta, která byla poprvé zaznamenána před týdnem v Jihoafrické republice vyvolala celosvětový poplach, vedla k omezení cestování a upozornila na rozdíly mezi masivním očkováním v bohatých zemích a nedostatečnou vakcinací v rozvojovém světě.

Etiopský šéf WHO vyzval 194 členských států, aby se držely "racionálních a přiměřených" opatření. Podle něj stále existuje více otázek než odpovědí ohledně nebezpečí varianty omikron, jakož i účinnosti stávajících vakcín.

Zatím nebylo podle Reuters hlášeno žádné úmrtí spojené s omikronem, WHO nicméně v pondělí uvedla, že globální riziko šíření varianty je velmi vysoké.

"Děkuji Botswaně a Jihoafrické republice za tak rychlé odhalení, vytrasování a nahlášení této varianty," zdůraznil šéf WTO. "Hluboce mě znepokojuje, že tyto země jsou nyní ostatními trestány za to, že udělaly správnou věc," dodal s odkazem na zákazy, které uvalila řada zemí pro cestování z několika států jižní Afriky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď