Šéf věřitelského výboru Mladé fronty žádá, aby správkyně zaplatila 47 milionů Kč

foto Knižní nakladatelství a vydavatelství časopisů Mladá Fronta, a.s. a tiskárna Europrint v Modřanech.

České Budějovice - Předseda věřitelského výboru vydavatelství Mladá fronta poslal insolvenční správkyni předžalobní výzvu. Žádá, aby uhradila škodu přes 47 milionů Kč. Uvedl, že špatně prodávala majetek vydavatelství. Správkyně Petra Hýsková to odmítá, vyplývá z informací v insolvenčním rejstříku. Příští týden správkyně soudu navrhne, jak se má zpeněžit zbytek majetku v hodnotě několika milionů Kč.

Předseda věřitelského výboru, právník Petr Houžvička, zastupuje firmu Crane Constancy Investments (CCI), která je zajištěným věřitelem. Podle ní Hýsková postupovala špatně, když prodávala majetek vydavatelství. "Tímto jednáním insolvenční správkyně vznikla škoda jak dlužnici (Mladé frontě), pak zejména zajištěnému věřiteli," uvádí v rejstříku. Hýsková tam také uvedla, že v předžalobní výzvě žádá předseda věřitelského výboru, aby zaplatila škodu 47,5 milionu Kč. Tuto pohledávku ale Hýsková neuznává. "Vyjádříme se k tomu, ale učiníme tak až v rámci toho vedeného (soudního) sporu, abychom si nekrátili možnost na procesní obranu," řekla dnes ČTK Hýsková.

Mladou frontu, která vydávala ekonomický týdeník Euro, několik dalších časopisů nebo knihy, poslal soud do konkurzu poprvé předloni. Hýsková pak začala majetek vydavatelství rozprodávat. Loni v lednu se v dražbě prodala on-line divizi vydavatelství včetně ochranných známek tištěného časopisu Euro. Koupila ji společnost Internet Info za 15,8 milionu. Stejný měsíc se vydražily některé časopisy téměř za 4,2 milionu. V únoru koupila firma Albatros Media za 14 milionů knižní divizi vydavatelství. Soud také již dříve souhlasil s tím, aby firma Czech Property Investments (CPI) získala jako zajištěný věřitel sumu 25,8 milionu Kč. Firmě CPI, jejímž většinovým vlastníkem je Radovan Vítek, dlužilo vydavatelství Mladá fronta 23,2 milionu Kč.

Minulý týden navrhla Hýsková věřitelskému výboru, jak zbytek majetku prodat. Věřitelé s tím podle ní většinově souhlasili. "Nejpozději v příštím týdnu předložíme soudu ke schválení návrh zpeněžení zbytku majetkové podstaty," řekla správkyně. Jde o majetek jako počítače, ochranné známky či auto, v hodnotě nejvýš několika milionů Kč.

Letos v únoru Vrchní soud v Praze potvrdil, že konkurz na vydavatelství Mladá fronta je platný. Potvrdil tak dřívější rozhodnutí krajského soudu. Zamítl odvolání dvou věřitelů, firem Jaromír Soukup Consulting a Crane Constancy Investments (CCI). Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Podle soudu nelze Mladou frontu reorganizovat, když nemá provoz ani zaměstnance.

Na účtech majetkové podstaty Mladé fronty bylo v zimě podle Hýskové kolem 50 milionů Kč. Pohledávky byly loni o desítky milionů vyšší než tato částka. Věřitelé žádali dříve po vydavatelství asi 400 milionů. Kumulovaná ztráta Mladé fronty byla podle starších informací téměř 200 milionů. Provoz vydavatelství ukončil soud.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď