Šéf slovenské elitní prokuratury byl zadržen, prý pomáhal gangu

foto Zatčení - pouta - ilustrační foto.

Bratislava - Slovenská policie zadržela a následně obvinila šéfa speciální prokuratury Dušana Kováčika i vyššího policejního funkcionáře. Napsal to na svém webu list Denník N, podle kterého je dvojice podezřelá, že pomáhala jednomu ze zločineckých gangů. Z pozdějšího vyjádření Úřadu speciální prokuratury, který je elitní složkou slovenské prokuratury a dohlíží i na vyšetřování nejzávažnější kriminality, vyplynulo, že Kováčik byl obviněn i z korupce.

List uvedl, že spolu s Kováčikem policie zadržela také zástupce šéfa jednoho z policejních útvarů. Podle speciální prokuratury v případu byly obviněny celkem čtyři osoby za vícero skutků. Bližší informace prokuratura neposkytla.

Podle Denníku N v jiné kauze svědek vypověděl, že Kováčik měl zajistit, aby prokuratura nepodala stížnost vůči rozhodnutí soudu, který v roce 2017 na kauci propustil z vazby údajného šéfa zločineckého gangu.

Do centra pozornosti slovenských médií se Kováčik v minulosti dostal také kvůli tomu, že před šesti lety potvrdil původní rozhodnutí policie nevyšetřovat kontroverzního podnikatele Ladislava Bašternáka z daňového deliktu. Nové vyšetřování Bašternáka, které skončilo jeho odsouzením, bylo zahájeno až v roce 2016, když na případ upozornila média. Někdejší Bašternákova firma zase posílala peníze již bývalému ministrovi vnitra, údajně šlo o splátku půjčky.

Kováčik vede úřad speciální prokuratury od jeho vzniku v roce 2004, stávající funkční období v čele této elitní složky prokuratury mu skončí v příštím roce. Speciální prokuratura dohlíží na vyšetřování trestných činů, které pak projednává Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy. Jde například o nejzávažnější kriminální kauzy, korupční případy či extremistické delikty.

Současná slovenská vláda premiéra Igora Matoviče, která nastoupila po únorových volbách, slíbila ve svém programovém prohlášení kromě jiného očistu justice či boj proti korupci a v této oblasti již připravila změny několika zákonů a ústavy.

Letos v březnu policie v největší korupční kauze v historii slovenského soudnictví obvinila 13 soudců. Po parlamentních volbách kriminalisté také obvinili v jiných korupčních kauzách i několik bývalých vysokých úředníků v různých institucích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď