Šéf Sinn Féin Gerry Adams chce příští rok odejít z čela strany

foto Předseda republikánské strany Sinn Féin Gerry Adams.

Dublin - Šéf irské republikánské strany Sinn Féin Gerry Adams dnes řekl, že v roce 2018 odstoupí z funkce a nebude usilovat ani o znovuzvolení do irského parlamentu. Adams stál v čele nacionalistické strany, která působí v Irsku i Severním Irsku, 34 let.

"Vést znamená vědět, kdy je čas na změnu. Ten čas nastal nyní," řekl podle agentury AFP viditelně dojatý Adams v závěru sjezdu strany v Dublinu. Dodal, že požádá vedení Sinn Féin o stanovení termínu pro mimořádnou konferenci strany příští rok, na které delegáti zvolí nového vůdce.

Irský tisk píše, že devětašedesátiletý politik patrně ve straně zcela neskončí a bude zastávat nějakou čestnou funkci. Adamsovou nástupkyní by podle médií mohla být současná místopředsedkyně Sinn Féin Mary Lou McDonaldová.

Podle agentury Reuters skončí Adamsovým odchodem proces generační výměny v nacionalistické straně, považované za někdejší politické křídlo Irské republikánské armády (IRA). Ta vedla ozbrojený boj za odtržení Severního Irska (Ulsteru) od Británie.

Adams je kontroverzním politikem, někteří ho dokonce označovali za teroristu, druzí ho chválili jako mírotvorce. Adams byl podle agentury AP obviňován, že byl vysoce postaveným členem IRA, toto tvrzení ale opakovaně popřel.

Severní Irsko zažilo tři desetiletí sektářského násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány. Nepokoje si od roku 1969 vyžádaly kolem 3500 mrtvých.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď