Šéf německé Wirecard odstoupil kvůli účetnímu skandálu

foto Generální ředitel německé finanční společnosti Wirecard Markus Braun (na snímku z 25. dubna 2019) dnes odstoupil.

Berlín - Generální ředitel německé finanční společnosti Wirecard Markus Braun dnes odstoupil. Společnost, která čelí miliardovému účetnímu skandálu a ve čtvrtek oznámila, že znovu odkládá zveřejnění výsledků hospodaření za loňský rok, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Akcie firmy v reakci na zprávu dále hluboce klesají.

Wirecard informovala, že Braun odstupuje s okamžitou platností a po vzájemné dohodě s dozorčí radou. Dočasným šéfem firmy byl jmenován americký manažer James Freis, který byl do představenstva přijat teprve ve čtvrtek. Braun, pod jehož vedením se původní start-up stal součástí hlavního indexu německé burzy DAX, čelil výzvám k odstoupení už nějaký čas.

Firma je pod tlakem déle než rok od doby, kdy list Financial Times začal zveřejňovat články o manipulacích v jejím účetnictví. Ve čtvrtek se její akcie propadly o více než 60 procent, když vyšlo najevo, že auditoři firmy EY odmítli podepsat loňské hospodářské výsledky, protože nemohou potvrdit částku 1,9 miliardy eur (téměř 51 miliard Kč), jež se má nacházet na některých účtech. Suma představuje asi čtvrtinu rozvahy firmy.

Wirecard, která zpracovává bezhotovostní platby pro obchodníky, platila za hvězdu německého technologického průmyslu. Poškozovala ji ale také tvrzení, že cenou jejích akcií úmyslně manipulovali spekulanti. Dnes před 14:00 SELČ akcie firmy ztrácely 37,5 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď