Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

foto Lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny 22. června 2021 v ulici U Hřiště v Teplicích na místě, kde zemřel v sanitce muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem.

Berlín - Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose dnes ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se dnes setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady již dnes přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Česká policie odmítá souvislost mezi zákrokem a mužovou smrtí, podle zástupců ústeckého krajského policejního ředitelství odpovídaly donucovací prostředky, které policisté použili, intenzitě mužova útoku. Poranění orgánů ani dušení podle policejního mluvčího nařízená pitva neodhalila, muž měl v těle pervitin.

Kafka ČTK řekl, že Rosemu přislíbil pomoc ambasády s doručením dopisu. Dodal, že se s ním shodl na potřebě záležitost nepředpojatě vyšetřit.

"Nelidský postup, který je ve své odpornosti a brutalitě nepochopitelný," uvedl o zásahu v prohlášení Rose. ČTK také řekl, že pro něj bylo nesnesitelné nahrávku sledovat. "Ty mučivé výkřiky, které postupně slábly, až zcela utichly, to se, musím říci, nedalo vydržet," řekl.

"Řekl jsem velvyslancovi, že takovéto policejní opatření do demokratické společnosti nepatří, máme jiná opatření, při policejních zásazích nesmíme na ulicích zabíjet lidi," uvedl Rose. "Ani já bych to nepřežil, kdyby se mi něco takového stalo," doplnil.

Podle Roseho není možné, aby se ukvapeně ihned po incidentu ministr vnitra Hamáček a také premiér Andrej Babiš nehledě na neuzavřené vyšetřování postavili bez důkazů za policii. "Nelze se chovat populisticky, mají odpovědnost za celou společnost," řekl s tím, že i zemřelý Rom byl český občan.

Rada ve svém prohlášení zmiňuje stanovisko policie, podle které se Rom choval agresivně. Poukazuje rovněž na videa svědků, ze kterých je podle německé romské instituce patrné, že jeden z policistů klečel na krku mladého muže šest minut a že nepřestal, ani když dotyčný už nevydával žádné zvuky. Ústřední rada německých Sintů a Romů v závěru prohlášení uvedla, že v Česku žije asi 250.000 až 300.000 Romů, kteří "trpí diskriminací a sociálním vyčleněním".

K důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích vyzvaly také Rada Evropy a česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně českého veřejného ochránce práv Monika Šimůnková.

Policisté v sobotu odpoledne zasahovali v Teplicích kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta. Šestačtyřicetiletý Rom zemřel v sanitce poté, co proti němu policisté použili donucovací prostředky, neboť při zatýkání kladl odpor. Policie popřela, že by metoda znehybnění muže vedla k jeho smrti. Pitva vyloučila souvislost mezi úmrtím a policejním zákrokem, muž byl zřejmě pod vlivem drog a příčinou smrti patrně bylo předávkování. Přiměřenost zásahu zkoumá policejní odbor vnitřní kontroly. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) momentálně nespatřuje v jednání policistů trestný čin.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď