Sněmovní komise vzala na vědomí Metnarův postup u ÚZSI

foto Ministr vnitra v demisi za ANO Lubomír Metnar (vlevo) vysvětloval 24. května 2018 v Praze sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), proč postavil šéfa civilní rozvědky Jiřího Šaška mimo službu. Vpravo je předseda komise Pavel Blažek (ODS).

Praha - Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) vzala na vědomí postup ministra vnitra Lubomíra Metnara (za ANO) při postavení ředitele ÚZSI Jiřího Šaška mimo službu. Před dalším postupem je třeba počkat na výsledek šetření státního zastupitelství, které se zabývá pochybeními v rámci civilní rozvědky, řekl novinářům předseda komise Pavel Blažek (ODS). Metnar upozornil, že podle zákona není nyní možné jmenovat nového šéfa ÚZSI, dokud státní zástupci případ nevyšetří.

Šašek je mimo službu od 17. května. Metnar dnes zopakoval, že se k tomuto kroku rozhodl ve snaze vyšetřit hospodaření této tajné služby. Podle něj ÚZSI prováděla nákupy materiálu za nepřiměřené ceny. Ministr má také podezření, že rozvědka prováděla činnost, která jí podle zákona nepřísluší, což by mohlo být sledování osob na českém území.

Metnar uvedl, že postavení Šaška mimo službu je dočasné opatření, než budou vyřešeny všechny nesrovnalosti v ÚZSI. "Do té doby než budou z kontroly a z vedeného trestního řízení závěry, bude pan Šašek postaven mimo službu," řekl Metnar. Odmítl ale, že by vláda v demisi připravovala výběr nového šéfa rozvědky. Podle něj zákon nic takového neumožňuje, dokud je Šašek postaven mimo službu, ale není odvolán. S dalšími kroky je podle ministra třeba počkat, jak dopadne vyšetřování státního zastupitelství.

Vedení ÚZSI dočasně převzal náměstek ředitele Radek Musílek. Metnar dnes řekl, že to vyplývá ze statutu rozvědky, protože Musílek byl statutárním zástupcem Šaška.

Blažek před dnešním jednáním komise řekl, že bude chtít slyšet od Metnara, proč přistoupil k odvolání Šaška nyní a nečekal, až vznikne vláda s důvěrou. Po jednání předseda komise řekl, že ministrův postup pochopil. Podle něj by vznikla problematická situace, kdyby kontroloři uvnitř ÚZSI museli vyšetřovat svého přímého nadřízeného.

Opozice postavení Šaška mimo službu kritizovala, podle ní takový krok nepřísluší vládě, která nemá důvěru Sněmovny. Politici připomínají, že vláda v demisi přistoupila už k řadě personálních kroků, označují to za personální čistky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 1:00 6°C

Celá předpověď