Šéf festivalu v San Sebastiánu odmítl kritiku kvůli čestné ceně pro herce Deppa

foto Americký herec Johnny Depp při příchodu k soudu v Londýně 22. července 2020.

San Sebastián (Španělsko) - Ředitel mezinárodního filmového festivalu v San Sebastiánu José Luis Rebordinos se oficiálně ohradil proti kritice některých ženských organizací, jimž se nelíbí, že na tomto festivalu dostane v září čestnou cenu americký herec Johnny Depp. Rebordinos udělení ceny hájí s tím, že Depp nebyl odsouzen ani trestně stíhán kvůli násilí na ženách. Festival podle něj dodržuje zásady rovnosti a bojuje proti zneužívání moci i proti násilí.

Terčem kritiky se stala také chystaná pocta Deppovi na filmovém festivalu v Karlových Varech. Odsoudila ji přední britská charitativní organizace Solace Women's Aid, která bojuje proti domácímu násilí a pomáhá jeho obětem. Mluvčí karlovarského festivalu Uljana Donátová ČTK ve středu řekla, že organizátoři vyjádření britské organizace nebudou komentovat.

"V časech lynčování na sociálních sítích náš festival hájí základní principy naší kultury a našeho právního pořádku: presumpci neviny i právo na integraci," citoval z prohlášení šéfa festivalu v San Sebastiánu španělský deník ABC. Rebordinos také uvedl, že na základě údajů, které má festival k dispozici, Depp nebyl "nikdy zadržen, obžalován ani odsouzen za žádnou formu agrese ani násilí proti žádné ženě". Už dříve v tomto týdnu hájil cenu pro Deppa s tím, že "funkcí festivalu je vybírat nejzajímavější filmy roku a ocenit výjimečný přínos kinematografii". Cena Donostia, nazvaná stejně jako baskický název města San Sebastián, je podle Rebordinose oceněním Deppa jako "velkého herce a filmaře s výraznou kariérou".

Španělská Asociace filmařek a audiovizuálních médií (CIMA) tento týden kritizovala rozhodnutí udělit cenu Deppovi s tím, že to poškodí renomé nejvýznamnějšího španělského filmového festivalu. Také asociace baskických filmařek označila rozhodnutí festivalu za "nepatřičné". Důvodem jejich kritiky jsou obvinění Deppovy exmanželky Amber Heardové, která tvrdí, že ji v manželství fyzicky napadal, což hollywoodský herec odmítá.

Kritika filmařek vůči Deppovi vychází i ze soudního sporu, v němž Depp žaloval britský bulvární deník The Sun kvůli článku z roku 2018, který ho označil za manželského násilníka. Soud loni v listopadu žalobu zamítl a letos v březnu londýnský soud zamítl i hercovo odvolání. Podle soudu byla obvinění na Deppovu adresu "ve své podstatě pravdivá", protože se prokázalo, že většina inkriminovaných útoků Deppa na Heardovou se skutečně odehrála.

Depp obvinění z násilnictví odmítá. Jeho právník David Sherborne naopak označil za oběť svého mandanta. "Byla to paní Heardová, která začínala fyzické střety," prohlásil loni Sherborne. V roce 2019 Depp žaloval Heardovou za to, že podle něj při rozvodovém sporu podváděla a mimo jiné si namalovala odřeniny, jimiž chtěla dokázat, že ji fyzicky napadl.

Depp trvá na tom, že nikdy nevztáhl ruku na Heardovou ani na jinou ženu. V tom se za něj v minulosti postavily i jeho bývalé partnerky Vanessa Paradisová, která s ním žila 14 let, a Winona Ryderová, která s ním měla vztah asi čtyři roky. Obě uvedly, že Depp se k nim násilnicky nikdy nechoval.

Osmapadesátiletý Depp bude tento měsíc také hostem Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech, kde se představí hlavně jako producent.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď