EP v usnesení kritizuje Babiše za urážky a možný střet zájmů

foto Ilustrační foto - Předseda Evropského parlamentu David Sassoli.

Brusel - Evropští poslanci se chystají rázně odsoudit slovní útoky českého premiéra Andreje Babiše na členy kontrolní mise Evropského parlamentu (EP). Kritizují Babiše rovněž za to, že se stále nezbavil podezření ze střetu zájmů a ovládá podle nich holding Agrofert. Vyplývá to z návrhu usnesení, o němž bude EP hlasovat příští čtvrtek. Na text, který má ČTK k dispozici, upozornil server Seznam Zprávy.

Europarlament bude o rezoluci jednat v návaznosti na lednovou debatu a únorovou návštěvu členů výboru pro rozpočtovou kontrolu v Česku. Šéfka výboru Monika Hohlmeierová po ní uvedla, že Česko nemá jasná pravidla pro řešení možného střetu zájmů politiků. Babiš ji v souvislosti s misí označil za pomatenou a české členy mise Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského za vlastizrádce. Trio europoslanců poté čelilo výhrůžkám a německá politička vyzvala k reakci předsedu europarlamentu Davida Sassoliho.

EP v návrhu rezoluce "rázně odsuzuje užití urážlivých výrazů" Babišem a označuje za nepřijatelné, že europoslanci kvůli své práci dostávají výhrůžky.

Usnesení, jehož text se ještě může změnit, připravili zástupci všech hlavních politických skupin. Podle informací ČTK se na jeho podpoře shodují i členové liberální frakce, do níž patří i europoslanci Babišova hnutí ANO.

Rezoluce vychází z debaty o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kterou poslanci vedli v lednu a v níž řada z nich situaci v Česku kritizovala. Usnesení vyjadřuje politování nad tím, že Babiš stále kontroluje Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku, což "zpochybňuje nezávislý a objektivní výkon jeho funkce".

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

Poslanci v návrhu rovněž vítají obnovení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér podezřelý ze zneužití evropských dotací na stavbu stejnojmenné farmy. Babiš obvinění odmítá.

Návrh poslanecké rezoluce také vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla nástroj, který by konfliktům zájmů napříště efektivně zabránil. Členské země by podle poslanců měly přijmout společný etický standard pro politiky, který by podobným situacím předešel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď