Šéf CzechTrade: čínský trh nabízí skvělé příležitosti

foto Kontejnerová loď v přístavu v Šanghaji. Ilustrační foto.

Česká republika se zúčastnila prvního dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE) v Šanghaji, který se uskutečnil v první polovině listopadu, v elitní sestavě v čele s prezidentem republiky a čtyřmi ministry a šéfem Hospodářské komory. Položili jsme českým účastníkům tři anketní otázky. Odpovídá generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal:

Proč bylo důležité být v Šanghaji na této akci?

CIIE Šanghaj 2018 byl první ročník dovozního veletrhu a přímo navazoval na ohlášené otevírání čínského trhu pro dovoz zahraničního, zejména spotřebního zboží. Z hlediska CzechTrade je účast na takovéto akci velmi přínosná, protože můžeme na základě osobní zkušenosti předávat informace o aktuálních trendech na čínském trhu tuzemským klientům, kteří mají o export do Číny zájem.

PDF ke stažení:

Ozvěny z Číny

Česko přivezlo do Šanghaje tzv. rodinné stříbro, tedy tradiční výrobce a exponáty. Nakolik se národní expozici podařilo v tak tvrdé konkurenci zaujmout?

CzechTrade jakožto organizátor národní expozice dbal od samého začátku příprav na vysokou úroveň realizace. Především šlo o konkrétní obsahovou náplň, která prezentovala Česko jako rozmanitou zemi v oblasti cestovního ruchu, gastronomie a průmyslového dědictví. Národní expozice představila produkty a výrobní odvětví, které si občané Číny po dobu trvání vzájemných diplomatických vztahů dovedou jednoznačně spojit s Českou republikou.

Jaké podněty pro vaši práci a další aktivity si přivážíte z premiérového CIIE 2018? 

Účastí na veletrhu jsme si ověřili, že místní trh svou velikostí a kupní silou nabízí obrovské příležitosti, které mohou vykompenzovat vynakládané úsilí, čas, finance a energii. O tom se přesvědčilo mnoho tuzemských společností, jako například Škoda Auto a Petrof. Velké pozornosti se těšily tuzemské sklářské firmy. I z toho důvodu má CzechTrade v Čínské lidové republice hned čtyři kanceláře. Skláři a potravináři tak mohou hned v dubnu příštího roku navázat na CIIE účastí na stánku agentury CzechTrade na veletrhu Hotelex Shanghai 2019, na kterém půjde již o pátou českou expozici v řadě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je čtvrtek 24. června 2021

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď