Šéf českého hokeje Král byl podle Sportu spolupracovníkem kontrarozvědky StB

foto Ilustrační foto - Prezident Českého hokeje Tomáš Král vystoupil 5. června 2020 v Praze na briefingu po jednání výkonného výboru, který se zabýval hracím systémem extraligy, první ligy a druhé ligy v nadcházejících sezonách.

Praha - Předseda českého hokejového svazu Tomáš Král byl podle deníku Sport za minulého režimu tajným spolupracovníkem kontrarozvědky StB. S odkazem na dokumenty v Archivu bezpečnostních složek list napsal, že Král během povinné vojenské služby donášel na svého nadřízeného a udal vojína, který "udržoval kontakty do kapitalistických zemí". Král v prohlášení pro Sport uvedl, že s vojenskou kontrarozvědkou byl v kontaktu coby pracovník organizačně právního oddělení. S civilní StB podle svého vyjádření neměl nikdy nic společného.

"Na základní vojenské službě jsem byl po přijímači u tankové jednotky převelen k útvaru č. 5937, na organizačně právní oddělení velitelství 19. motostřelecké divize v Plzni. Jako čerstvě vystudovaný právník se specializací na trestní právo jsem byl zařazen do skupiny, která vyšetřovala trestnou činnost týkající se ochrany státního tajemství a závažných obecných trestných činů v armádě. Spolupracovali jsme přitom s příslušníky vojenské kontrarozvědky a s tím souvisí i evidence v protokolech svazků vojenské kontrarozvědky, tehdejší III. správy SNB," uvedl Král.

Podle spisu absolvoval během necelého roku 22 konspirativních schůzek a předával informace ze soukromí svého nadřízeného, namaloval plánek jeho bytu, umožnil vojenské kontrarozvědce získat jeho klíče a instalovat odposlech. "Kategoricky popírám, že bych postupoval tak, jak je nepravdivě uvedeno v záznamech. Naopak. Osobu, o kterou se jedná, ... jsem o zájmu VKR o ni obratem informoval, domluvili jsme se, jak budu v komunikaci s VKR postupovat, a nikdy jsem neučinil nic, čím bych dohodu porušil a prověřovanou osobu poškodil," napsal předseda hokejového svazu v tiskové zprávě.

Král uvedl, že s příslušníky kontrarozvědky byl v kontaktu jen během působení na právním oddělení divize od června 1987 do března 1988, kdy jeho základní vojenská služba skončila. "Potom jsem již v žádném kontaktu s vojenskou kontrarozvědkou ani jinou složkou StB nebyl, což dokládá mimo jiné archivace svazku. O evidenci ve svazcích VKR jsem v době základní vojenské služby ani později nevěděl, s odstupem doby ji ovšem vzhledem ke služebnímu zařazení v armádě považuji za logickou," napsal Sportu Král.

Sedmapadesátiletý advokát Král stojí v čele českého hokeje 13 let. Bývalý útočník a současný televizní expert Milan Antoš ho vyzval k rezignaci. "Jestli jde o pravdivé informace, asi by měl odstoupit. Pokud v minulosti dělal věci, které nejsou v jednadvacátém století přípustné, měl by si z toho sám vyvodit nějaký závěr a postavit se k tomu," citoval Antoše web iDNES.cz.

Naopak Jaromír Jágr prohlásil, že ho Králova kauza nezajímá. "Noviny jsem četl naposledy v roce 1998, tohle nečtu. Nevím o tom. Navíc mě to nezajímá. To, že někdo něco napíše. Já jsem si zvyknul," řekl novinářům majitel kladenského klubu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pondělí 25. října 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď