Seehofer: Velká koalice by byla nejlepší, ne ale za každou cenu

foto Bavorský premiér a předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer.

Berlín - Obnovená velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD) by byla pro Německo nejlepším řešením poté, co ztroskotala povolební jednání CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených. Řekl to v rozhovoru pro dnešní vydání listu Bild am Sonntag bavorský premiér Horst Seehofer. Šéf CSU nicméně uvedl, že velká koalice by neměla být uzavřena za každou cenu.

"Spojení unie s SPD je nejlepší varianta pro Německo - každopádně lepší než jamajská koalice, nové volby nebo menšinová vláda," řekl Seehofer. Nicméně varoval SPD, aby nepřišla ke stolu s příliš mnoha podmínkami. "Mohu SPD jen poradit, aby nepřišla k rozhovorům s přehnanými nároky, nýbrž aby zůstala realistická. Velká koalice za každou cenu být nesmí," uvedl také šéf CSU.

Seehofer rovněž řekl, že mu ke konci jednání o takzvané jamajské koalici (CDU/CSU, FDP a Zelení) kancléřka Angela Merkelová nabídla ministerské křeslo. Jednání o této koalici ale ztroskotala a nyní se jako jedno z možných řešení jeví pokračování velké koalice z minulého volebního období.

SPD po zářijových volbách oznámila odchod do opozice. Tento týden ale její předseda Martin Schulz po schůzce se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem řekl, že SPD je připravena jednat o řešení vládní krize.

Po zářijových volbách, v nichž CSU v Bavorsku vyhrála, ale oproti předchozím volbám tam výrazně ztratila, se Seehofer dostal pod tlak, aby odstoupil z vedení bavorské vlády. Poté se objevily spekulace, že by mohl být zástupcem CSU ve vládě na spolkové úrovni. Definitivní rozhodnutí zatím odložil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď