Seehofer potvrdil, že z čela CSU odstoupí v lednu

foto Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer.

Mnichov - Horst Seehofer odstoupí z čela bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) 19. ledna. Ve stejný den má být na mimořádném sjezdu vládní strany zvolen nový předseda. Ke svému dalšímu působení ve funkci spolkového ministra vnitra se 69letý politik v dnešním písemném prohlášení nevyjádřil, informovala agentura DPA.

"K tomuto datu dám k dispozici svůj úřad jako předseda strany," sdělil dnes Seehofer k termínu svého odchodu z čela strany 19. ledna. "Rok 2019 má být rokem obnovy CSU," prohlásil Seehofer.

Svůj konec v čele bavorské CSU, v níž kvůli neuspokojivým volebním výsledkům čelil stále většímu tlaku, Seehofer potvrdil v pondělí. Zároveň ale uvedl, že ve funkci ministra vnitra chce zůstat.

Podle informací německých médií však Seehofer svým spolustraníkům už minulou neděli sdělil, že hodlá předčasně opustit i vládní post, ale neupřesnil kdy.

Televize RTL a n-tv ve středu zveřejnily průzkum veřejného mínění, podle něhož si 60 procent Němců myslí, že by Seehofer měl skončit také jako ministr vnitra.

V úterý se Seehoferovi dostalo podpory z nečekané strany - od kancléřky Angely Merkelové (CDU). "Je to můj ministr vnitra," poznamenala v debatě listu Süddeutsche Zeitung premiérka, která sama nedávno oznámila, že na prosincovém sjezdu křesťanských demokratů (CDU) už nebude kandidovat na předsedkyni strany. Kancléřkou ale politička, která měla se Seehoferem často spory kvůli rozdílnému pohledu na migraci, chce zůstat do konce volebního období v roce 2021. Podle dnešního průzkumu pro televizi ARD je většina Němců přesvědčena, že Merkelová by měla být v čele kabinetu až do řádných voleb.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 19:00 30°C

Celá předpověď