Sedmnáctiletý Lehečka Haasemu vzdoroval, ale postupují Nizozemci

foto Utkání kvalifikace Davisova poháru Česká republika - Nizozemsko, 2. února 2019 v Ostravě. Český hráč Jiří Lehečka v zápase proti Robinu Haasemu z Nizozemska.

Ostrava - Čeští tenisté nepostoupili do finálového turnaje Davisova poháru. Po předchozím neúspěchu ve čtyřhře neodvrátil v Ostravě porážku od Nizozemska debutant Jiří Lehečka, který sice vzal favorizovanému Robinu Haasemu set, ale stav kvalifikačního duelu vyrovnat nedokázal. Haase vyhrál 6:4, 2:6 a 6:3 a získal pro Nizozemsko rozhodující třetí bod. Nizozemský tým se v listopadu zúčastní premiéry finálového turnaje v Madridu, čeští tenisté budou hrát v září baráž o účast v kvalifikaci 2020. Soupeře se dozvědí ve středu 6. února.

Fotogalerie

Lehečka nahradil zdravotně indisponovanou domácí jedničku Jiřího Veselého a stal se nejmladším tenistou, který kdy v českých barvách v Davisově poháru nastoupil. Tomáši Berdychovi bylo v roce 2003 při jeho premiéře čerstvých osmnáct let, Lehečka bude plnoletý až v listopadu.

Domácí junior se o čtrnáct let staršího soupeře nezalekl. Hned ve třetí hře sice ztratil servis, ale pokračoval v agresivních úderech od základní čáry a vydával se i k síti. Podání mu létalo rychlostí až 223 kilometrů v hodině a v úvodním setu už ho neztratil. Při servisu Haaseho se ale k žádné šanci nedostal, takže sadu prohrál.

Svůj potenciál Lehečka naplno ukázal ve druhém setu. Riskantními returny dostal Nizozemce pod tlak a rychle odskočil do vedení 3:0. Haase vůbec poprvé v Ostravě ztratil v singlu servis, Rosol mu ho v pátek vzít nedokázal. Lehečkovi euforie vydržela celý set, během kterého zaznamenal dvanáct vítězných úderů a jen sedm nevynucených chyb. V osmé hře jedničce soupeře sebral servis podruhé a vyhrál 6:2.

Ve třetí sadě ale začal český tenista o něco více chybovat, i když odvaha ho ani v kritických situacích neopouštěla. Držel se do stavu 3:3, ale v sedmém gamu mu Haase sebral podání a dalšími dvěma vítěznými gamy dotáhl zápas do vítězného konce.

Zbývající dvouhra už se v Ostravar Aréně nehrála.

Veselý s Rosolem ze tří mečbolů prohráli čtyřhru

Jiří Veselý s Lukášem Rosolem podlehli ve čtyřhře Jeanu-Julienu Rojerovi a Robinovi Haasemu 6:7, 6:3 a 6:7 a čeští tenisté v kvalifikaci Davisova poháru prohrávají v Ostravě s Nizozemskem 1:2. Ve zkrácené hře rozhodujícího setu nevyužil domácí pár tři mečboly a ztratil ji v poměru 7:9.

Veselý hrál čtyřhru navzdory zranění z páteční dvouhry, při které si vykloubil prst na pravé noze. Společně s Rosolem nastoupili v deblu v Davisově poháru poprvé. V tie-breaku rozhodující sady vedli 6:4 a pak ještě 7:6, ale ani jeden mečbol nevyužili.

Nizozemské tenisty dělí jediná výhra od účasti na premiérovém finálovém turnaji v Madridu. O jejich postupu může rozhodnout už Robin Haase. Kdo se proti němu postaví z českého týmu, není vzhledem ke zdravotnímu stavu české jedničky Veselého jasné.

Výsledky kvalifikačního utkání Davisova poháru ČR - Nizozemsko

ČR - Nizozemsko 1:2 po čtyřhře

Rosol, Veselý - Haase, Rojer 6:7 (5:7), 6:3, 6:7 (7:9), Lehečka - Haase 4:6, 6:2, 3:6.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď