Šediváčkův long pojede v Orlických horách přes 100 musherů

foto Na trať letošního 21. ročníku extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long, který se koná v Orlických horách, vyrazilo 25. ledna přes osm desítek musherů s více než šesti stovkami psů. Po několika sezonách, kdy závod komplikoval nedostatek sněhu, panují nyní na horách ideální sněhové podmínky.

Deštné v Orlických horách (Rychnovsko) - Na extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long, který se příští týden pojede na hřebenech Orlických hor, je letos přihlášeno přes 100 závodníků s asi 700 psy. Zhruba třetina posádek od úterý do soboty zdolá trať o celkové délce přes 300 kilometrů. Zbytek pojede trať dlouhou asi 200 kilometrů. Počasí by závodům mělo přát. "Je dostatek sněhu a na příští týden je příznivá předpověď s mrazy a bez sněžení," řekl ČTK ředitel závodu Pavel Kučera.

Klání patří k nejtěžší závodům psích spřežení v Evropě. Spřežení postupně nastoupají přes 7500 výškových metrů. Kromě české musherské špičky se na start postaví i závodníci z Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Nizozemska, Chorvatska, Maďarska a Polska.

Na hřebenech Orlických hor nyní podle informací horské služby leží zhruba 120 centimetrů sněhu. "Po dlouhých letech je sněhu dost. Dá nám to více práce upravit tratě tak, abychom vše odjeli. S úpravou tratí začneme v neděli, používáme k tomu skútry a rolby," řekl Kučera.

Oficiální zahájení je naplánováno v osadě Jedlová na úterní podvečer. Hned po něm vyrazí na první šedesátikilometrovou noční etapu závodníci v kategorii 300 kilometrů, která má pět etap. Ve středu ráno do první ze čtyř etap odstartují i závodníci dvousetkilometrové distance. V noci z pátku na sobotu čeká na závodníky povinný noční bivak v lokalitě Zámeček-Pádolí.

K lídrům závodu by měl patřit jeden z nejlepších českých musherů Roman Habásko. Přihlášen je i Roman Novotný z Příbramska, který ještě žádný ročník Šediváčkova longu nevynechal.

Při minulých ročnících se pořadatelé mnohdy potýkali s nedostatkem sněhu. Třeba v roce 2016 musela být trať závodu kvůli oblevě výrazně zkrácena a v roce 2014 museli závodníci vyjet na trať na tréninkových kárách. Ne všichni závodníci ujedou celou trať. Například loni zhruba dvě třetiny startujících na nejdelší trati závod nedokončily, u kratší varianty to byla asi třetina. Přesunuli se do turistické kategorie, kde je trasa zkrácená.

Závod je pojmenován po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu. Více informací o Šediváčkově longu je možné najít na www.czechlongtrail.com.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď