Se zavražděným starostou Gdaňsku se rozloučily tisíce Poláků

foto Poslední rozloučení se zavražděným starostou Pawlem Adamowiczem v gdaňské bazilice.

Gdaňsk (Polsko) - Desetitisíce Poláků se dnes v Gdaňsku i dalších částech země rozloučily se zavražděným starostou přístavního města Pawlem Adamowiczem. "Kostel je plný k prasknutí, davy zaplnily i okolní ulice historického centra města," hlásila televize TVN 24. Gdaňská policie odhadla, že se posledního rozloučení se starostou zúčastnilo okolo 45.000 lidí. Oblíbeného politika pobodal útočník při nedělní charitativní akci, třiapadesátiletý Adamowicz zraněním podlehl v pondělí. V celém Polsku byl od pátečního odpoledne až do dnešního večera státní smutek.

Obřadu v gdaňské bazilice, který začal v poledne zpěvem státní hymny a mší, se zúčastnil předseda Evropské rady Donald Tusk, prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki, někdejší vůdce hnutí Solidarita a bývalý prezident Lech Walesa a další bývalí šéfové státu a polských vlád, jakož i stovky starostů a primátorů z celé země i ze zahraničí. Přijel i bývalý německý prezident Joachim Gauck. V prvé řadě v bazilice usedla vdova po starostovi a jeho dvě dcery ve věku 15 a osm let.

Do gdaňské baziliky Nanebevzetí Panny Marie, označované za třetí největší cihlový kostel na světě, se vejde 3500 lidí. Vzhledem k omezené kapacitě úřady zajistily přímý přenos z obřadu na osm obřích obrazovek. Stejnou možnost sledovat pohřeb měly i tisíce obyvatel Varšavy, Poznaně, Vratislavi či dalších měst.

V bazilice šlo o teprve čtvrtý pohřeb od roku 1945. Pozůstalým poslal kondolence a růžence papež František.

Vdova Magdalena Adamowiczová vyzvala, aby lidé nepřinášeli na obřad květy a svíčky, ale raději přispěli na charitu. Na závěr obřadu poděkovala za soustrast. "Věřím, že Pawel bude s námi navždy. Věřím, že skončí vlna nenávisti," uvedla v emotivním vystoupení. Vybídla krajany i ke zpytování svědomí za postoje v dobách, kdy její muž byl terčem útoků a pomluv.

Přestat být lhostejný vůči otravování života země jedem nenávisti, pohrdání a lží v ulicích, politice, médiích a i v církvi apeloval i někdejší disident, duchovní Ludwik Wiśniewski. "Člověk budující svou kariéru na lži nemůže zastávat vysoké funkce v zemi a od této chvíle na to budeme dbát," zdůraznil a kostelem zazněl potlesk.

Adamowicz zastával funkci gdaňského starosty nepřetržitě od konce roku 1998. Patřil k politikům vstřícným vůči sexuálním menšinám i migrantům. Kvůli tomu býval častým terčem tvrdých útoků ze strany představitelů národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS), které v Polsku vládne od roku 2015, i médií blízkých této politické formaci.

Vražda má podle tisku i politické důsledky: PiS si údajně rozmyslela nápad uspořádat předčasné volby v březnu, protože v nynější atmosféře by nemusely dopadnout takovým vítězstvím, jaké dosud slibovaly průzkumy veřejného mínění.

Kvůli pohřbu a s ním spojeným dopravním omezením byla městská doprava v Gdaňsku dnes zdarma.

"Je to smutný den pro nás všechny v Gdaňsku. Máme pocit, že jsme ztratili někoho velmi blízkého," řekl agentuře AFP Tomasz Cegliński. "Je mi 24, a tak starosta tu byl celý můj život. Každý rok jsme viděli, jak se město mění, a to i díky jemu. Je mou povinností tu být," dodal.

Ulice v historickém centru, kde se obřad nevysílal, naopak zely prázdnotou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď