Sdružení v Německu doporučují upřednostňovat pacienty s nadějí

foto Ilustrační foto - Cestující v rouškách na vyprázdněném letišti Frankfurtu nad Mohanem 13. března 2020.

Berlín - Profesní organizace německých lékařů v případě vyhrocení pandemie nemoci COVID-19 způsobené koronavirem doporučují poskytovat lůžka na odděleních intenzivní péče přednostně pacientům s výhledem na zotavení, pro infikované bez šance na vyléčení by měla být určena paliativní péče. Dnes o tom informoval deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), který rovněž zveřejnil dokument profesních organizací s doporučeným postupem pro lékaře.

Německo je sice nákazou silně postiženo a podle aktuální bilance Institutu Roberta Kocha (RKI) eviduje více než 31.500 prokázaných případů nákazy koronavirem a 149 mrtvých, péči o nemocné ale nadále zvládá. To dokládá i rozhodnutí německých klinik, které přijímají nakažené ve vážném stavu z Francie či Itálie, aby odlehčily tamním přetíženým nemocnicím. Německo začalo rovněž navyšovat kapacitu lůžek s intenzivní péčí a s plicními ventilátory.

Přesto ale profesní organizace lékařů očekávají, že v budoucnu mohou v případě nepříznivého vývoje vyvstat spory o to, jak přistupovat k pacientům ve vážném stavu.

Sedm sdružení, která mimo jiné zastupují plicní specialisty, anesteziology, lékaře intenzivní medicíny či odborníky na lékařskou etiku, sestavilo soubor doporučení, jak ve složitých situacích rozdělovat lékařské zdroje. V případě nedostatečných kapacit profesní organizace doporučují lékařům upřednostňovat pacienty s nadějí na vyléčení a naopak infikovaným s nedobrou vyhlídkou na zotavení intenzivní péči neposkytovat a místo toho se u nich zaměřit na jinou podporu včetně té paliativní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. dubna 2020

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď