Schwarzenberg doufá v hlubší integraci pravice

foto Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg poskytl 22. listopadu v Praze rozhovor ČTK.

Praha - Ustavení Demokratického bloku ODS, TOP 09, lidovců a hnutí Starostové a nezávislí by podle čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga mohlo vyústit v hlubší spolupráci pravicových uskupení, bude k tomu ale třeba velká snaha. "Když se ten první krok osvědčí, tak doufám, že dojde k další spolupráci. Ale vím, že je to strašně obtížný úkol," uvedl v rozhovoru pro ČTK.

Lituje, že se TOP 09 rozešla s hnutím STAN. "Mně je to velice líto, poněvadž lidí ze STAN, například Jana Farského a Petra Gazdíka, si velice vážím. Byla to pro nás oboje chyba, ale co se stalo, to se stalo," uvedl k loňskému ukončení dlouholeté spolupráce TOP 09 a Starostů na úrovni Sněmovny. STAN poté uzavřel koaliční dohodu o spolupráci s lidovci, která ale ztroskotala ještě před volbami.

Další sbližování pravice, po které volá končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, přirovnal Schwarzenberg ke své osobní manželské zkušenosti. "Jak známo, tak jsem se před 30 lety rozvedl, pak jsem si svoji ženu zase vzal. Vím, že po rozvodu je to sblížení těžká práce a musí se z obou stran na tom dělat s plnou odpovědností, dobrou vůlí a vzájemným respektem," konstatoval.

Ve všech stranách vidí předsudky vůči druhým a bude podle něj třeba dlouhý čas na jejich překonání. "Je politováníhodná česká tradice, že se rádi štěpíme a pereme mezi sebou. Ale je to nutnost. Doufám, že si to všechny strany uvědomují," uvedl. Je podle něj možné, že "poznání" už v jednotlivých stranách bloku nastalo.

Blok, který jeho kritici nazývají Kalouskovým, založily ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL pro společný postup v hlasování o složení vedení Sněmovny. Kalousek se o integraci středopravicových uskupení snažil už loni na podzim, byl ale odmítnut. Po volební prohře oznámil, že odstoupí z čela TOP 09, aby neblokoval možnou dohodu kvůli tomu, že před založením TOP 09 byl ve vedení KDU-ČSL, a to i v nejvyšší stranické funkci.

TOP 09 musí znovu získat energii, myslí si Schwarzenberg

Aby se TOP 09 vrátila k dvouciferným volebním výsledkům, musí se podle čestného předsedy Karla Schwarzenberga dát do pořádku a získat zpět energii. Pomoci mohou nové tváře, za nadějné a talentované považuje například poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou či nově zvoleného člena dolní komory Dominika Feriho. Největší šance na zvolení do čela TOP 09 má podle něj europoslanec Jiří Pospíšil, který získal před víkendovým sněmem jako jediný nominace z krajů. Schwarzenberg se o jeho podpoře rozhodne až potom, co vyslechne kandidátský projev. Řekl to v rozhovoru s ČTK.

"Myslím, že po porážce strany je správné, že zodpovědný předseda odstoupí. To je dobrý demokratický zvyk, byť je mi to líto. Miroslav Kalousek má nekonečné zásluhy nejen o naši stranu, ale také o české hospodářství, je nejlepší řečník v Poslanecké sněmovně. Tudíž je mi to líto, ale politika je tvrdý kšeft," řekl Schwarzenberg, který TOP 09 s Kalouskem zakládal. Za volebním propadem vidí souhru několika vlivů včetně neochoty české společnosti přijímat uprchlíky a euroskeptických nálad.

"Udělali jsme taky chyby. Nedostatečně se rozvíjela naše práce na venkově, mimo Prahu," uvedl. TOP 09 podle něj stejně jako další strany doplatila také na to, že voliči nevěří dlouholetým politikům. "Hledají překvapivá řešení, očekávají změnu od nových tváří, kteří v politice nebyli, ať je to většina poslanců ANO nebo Piráti nebo okamurovci. Prostě vyzkoušejí, co je na trhu," řekl.

TOP 09 podle Schwarzenberga škodily její pevné postoje v otázkách, které nejsou v Česku populární, tedy to, že strana je pevným zastáncem EU a nesouzněla s protiimigračními náladami. "To nám také spousta lidí vyčítala, že jsme označeni jako vítači, ale ne. Jsme toho názoru, že politický uprchlík je ubožák, o kterého se máme starat," uvedl s poukazem na historické okamžiky, kdy našli čeští emigranti pomoc v sousedních zemích. Doufá v to, že lidi prozřou, že proevropská politika je jediná možná pro bezpečnou budoucnost Evropy.

Svou další roli vidí doyen Sněmovny a v prosinci osmdesátník Schwarzenberg jako mentor. "Jak Angličané to nazývají - elder statesman. Samozřejmě nové vedení bude mít rozhodující slovo, ale doufám, že někteří členové ještě si rádi vyslechnou, co jim říkám. Doufám, že i nadále mě někdy vyslechnou. Ale je mi jasné, že nejvýraznější role ve straně teď už patří jiným, ne mně," konstatoval.

Kulaté výročí už oslavil s rodinou v Rakousku, čekají ho ještě "různé večeře". Žádný výrazný zlom 10. prosince, kdy narozeniny oslaví, nečeká. "Ale samozřejmě zaznamenávám, že stárnu. Pajdám jako pan prezident, ohluchl jsem jako pan prezident. V tom jsme se dotáhli do podobné polohy. Musím si také operovat šedý zákal. Tedy všechny ty normální věci ve stáří se dějí. Ale to patří k tomu stáří, mě to nerozčiluje," konstatoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď