Volební výbor doporučil odvolat Lipovskou z Rady České televize

foto Radní České televize Hana Lipovská.

Praha - Sněmovní volební výbor, který má ve své působnosti média, dnes doporučil Sněmovně odvolat z Rady České televize její členku Hanu Lipovskou. Důvodem je mimo jiné její politické angažmá a údajná ztráta nezávislosti, kterou zákon pro členství v radě vyžaduje. Lipovská v říjnových volbách kandiduje za uskupení Volný blok do Sněmovny. Místopředseda výboru Tomáš Martínek (Piráti) řekl ČTK, že pro usnesení hlasovalo všech osm přítomných poslanců. O odvolání Lipovské musí rozhodnout plénum Sněmovny. Její řádná schůze, která je zatím poslední před volbami, začne příští úterý.

Fotogalerie

Zákon o České televizi stanoví mimo jiné, že člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.

"Členka rady paní Lipovská od počátku působení v Radě České televize zastává a ve veřejném prostoru aktivně propaguje vyhraněný politický a názorový směr a nedávno oznámila, že kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny,“ řekla poslankyně Olga Sommerová (TOP 09), která s návrhem na zařazení tohoto bodu přišla. Domnívá se proto, že Lipovská tak naplnila zmíněný paragraf zákona o ČT a ztratila svoji nezávislost.

"Je tak naprosto zřejmé, že (Lipovská) svým celkovým jednáním porušuje zákaz platný pro člena Rady České televize podle zákona o České televizi," řekla Sommerová (TOP 09). Návrh v rozpravě podpořili i členové výboru za ANO Patrik Nacher, Martin Kolovratník a Aleš Juchelka. Petr Gazdík (STAN) řekl, že kdo nezvedne ruku pro odvolání Lipovské, poruší svůj poslanecký slib.

Podle místopředsedy výboru Martínka bude ještě dopracováno odůvodnění, které zaznamená i další věci, které jsou v rozporu se zákonem. "Například vystupování běhemrRady ve prospěch Institutu svobody a demokracie v rámci některých kauz a podobně," uvedl.

Lipovské se zastal poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Obvinil Sommerovou z podjatosti a zdůvodnil to tím, že ona i její rodina je přímo finančně závislá na ČT. "Nejste schopni se podívat na špičku vlastního nosu," vzkázal členům výboru.

Výbor dnes měl jednat i o návrhu na odvolání lídra pražské kandidátky hnutí SPD Josefa Nerušila z Rady Českého rozhlasu. Nerušil ale na své členství v radě rezignoval.

Kvůli návrhu na odvolání Lipovské dorazila v úvodu jednání do jednací místnosti i skupina příznivců Volného bloku. Protože neměli respirátory a odmítli si je nasadit, přesunulo se jednání do jiné místnosti a konalo se bez účasti veřejnosti. Tam už vpuštění nebyli. Veřejnost mohla debatu sledovat prostřednictvím online přenosu.

Schůze volebního výboru začala kvůli stoupencům Volného bloku později

Volební výbor přerušil hned na začátku dnešní jednání kvůli zástupcům Volného bloku, kteří si navzdory žádostem předsedajícího Aleše Juchelky (ANO) nechtěli nasadit respirátory nebo roušky.

Na jednání volebního výboru přišli za Volný blok například poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko a pražská a středočeská lídryně Jana Bobošíková a Jana Volfová. Přinesli transparenty na podporu Lipovské a proti generálnímu ředitele České televize Petru Dvořákovi. "Odvoláním Hany Lipovské chcete umlčet poslední hlas koncesionářů", "Petr Dvořák, člen KSČ, absolutní jednotka bezcharakternosti a lži" či "Kvůli tobě, Dvořákova sebranko, do spacáků nepůjdeme!", stálo na nich.

Juchelka nejprve přerušil jednání kvůli porušování protikoronavirových opatření na 20 minut. Když si stoupenci Volného bloku ani potom nenasadili ochranu úst a nosu, zahájení schůze odročil o dalších 40 minut. Následně se poslanci sešli jinde. Zástupci Volného bloku je sice následovali, do jednací místnosti ale vpuštěni nebyli.

Volný a Bojko ve Sněmovně odmítají "z občanských a politických důvodů" nosit ochranu úst a nosu. Řídící schůzí je pravidelně napomínají, už několikrát zasahovala i policejní ochranná služba.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď