Schumer a Pelosiová odřekli schůzku s Trumpem v Bílém domě

foto Ilustrační foto - Šéf demokratického křídla senátorů Chuck Schumer.

Washington - Dva nejvýše postavení demokratičtí kongresmani Nancy Pelosiová a Chuck Schumer se odmítli dostavit na dnešní plánovanou schůzku s prezidentem Donaldem Trumpem do Bílého domu. Oznámili to ve společném prohlášení. Prezident před setkáním na twitteru napsal, že nevidí možnost, jak se s nimi dohodnout. Ze zrušení schůzky je ale prý Trump zklamán.

Předmětem setkání mělo být financování vládních úřadů, jehož zákonná záruka vyprší 8. prosince. Kongres musí do té doby schválit nový dočasný zákon, aby vláda a všechny exekutivní agentury nezůstaly bez peněz. Dřívější dohody o financování, platné do prosince, bylo dosaženo za účasti Pelosiové a Schumera v září.

Schůzky v Bílém domě se dnes měli zúčastnit čtyři nejvýše postavení členové Kongresu: za republikány šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan a vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, za demokraty pak Pelosiová, která vede demokratickou menšinu ve Sněmovně reprezentantů, a Schumer, který je šéfem menšinové demokratické frakce v Senátu. Prezident ale svým tweetem Pelosiovou a Schumera pohoršil natolik, že cestu do Bílého domu odřekli.

"Dnes je schůzka s Chuckem a Nancy o budoucím fungování vlády. Problém je, že chtějí, aby nezákonní přistěhovalci zaplavili bez kontroly naši zemi, že slabě bojují se zločinností a chtějí podstatně zvýšit daně. Možnost dohody nevidím!" napsal Trump na twitteru.

"Vzhledem k tomu, že prezident nevidí možnost dohody mezi demokraty a Bílým domem, jsme přesvědčeni, že nejlepší cestou je místo toho jednání s našimi republikánskými partnery v Kongresu," uvádí se v prohlášení Pelosiové a Schumera. Jednání s Ryanem a McConnellem by se podle nich mělo uskutečnit ještě dnes.

Bílý dům v prohlášení uvedl, že rozhodnutí Pelosiové a Schumera je pro prezidenta zklamáním. Trump je prý odhodlán o financování vlády jednat dnes jen s Ryanem a McConnellem. Ti svým demokratickým kolegům podle agentury Reuters vzkázali, že pokud se chtějí na potřebném zákonu dohodnout, musejí se do Bílého domu dostavit. "Pořád hledají jen výmluvy," nešetřili republikánští kongresmani kritikou.

Nad očekávaným rychlým dosažením dohody o zákonu, který by zajistil financování vládních úřadů i po 8. prosinci, teď podle agentury AP visí otazníky. Pokud by zákon schválen nebyl, byly by uzavřeny mnohé státní instituce, ale například i národní parky, muzea nebo památky pod federální správou.

Poslední podobná situace se stala v roce 2013, podle ratingové agentury Standard & Poor's přišla americkou ekonomiku na zhruba 24 miliard dolarů (skoro 594 miliard Kč v tehdejším kurzu).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď